5 błędów, których należy unikać przy zaciąganiu kredytu hipotecznego

0
0
0
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Internet

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem zaciąganym zazwyczaj na dużą kwotę oraz na wiele lat. Jeśli zostanie wybrany bez odpowiedniego przygotowania, może stanowić nie lada obciążenie dla domowego budżetu. Zanim więc podpiszesz umowę kredytową na swoją wymarzoną nieruchomość, dowiedz się, jakich błędów nie popełniać. Poniżej znajdziesz listę pułapek, które na Ciebie czyhają.

Co trzeba wiedzieć na temat kredytów hipotecznych?

Charakterystyczną cechą kredytu hipotecznego jest to, że jego zabezpieczeniem jest ustanowiona hipoteka. Jest on udzielany tylko przez banki. Uzyskane w ten sposób środki mogą być przeznaczone m.in. na zakup lub budowę konkretnej nieruchomości.

Przed udzieleniem kredytu hipotecznego banki bardzo dokładnie weryfikują klientów składających wnioski. W ten sposób zabezpieczają się przed nieuczciwymi kredytobiorcami, którzy będą mieć problem ze spłatą zobowiązania. W tym celów sprawdzają zdolność oraz dotychczasową historię kredytową. Wymagają też dostarczenia wielu dokumentów, na podstawie których oceniają, czy konkretny klient może otrzymać środki finansowe.

Do tego, aby otrzymać kredyt hipoteczny, niezbędna jest zdolność na odpowiednim poziomie. Banki biorą pod uwagę m.in. wiek, wysokość oraz źródło dochodów oraz wydatki gospodarstwa domowego. Na podstawie tych parametrów oceniają, czy kredytobiorca nie będzie miał problemów ze spłatą zobowiązania w terminie. Banki sprawdzają także różnego rodzaju rejestry zawierające informacje na temat dotychczasowych oraz aktualnych zadłużeń. Więcej informacji na temat kredytów hipotecznych znajdziesz pod adresem https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/.

Najczęściej popełniane błędy przy wyborze kredytu hipotecznego

Wiele osób, które chcą ubiegać się o przyznanie kredytu hipotecznego, nie wie, jak przebiega cała procedura oraz na co trzeba zwrócić szczególną uwagę. Przekonaj się, jakich błędów nie popełniać – to pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.

1.     Brak sprawdzenia historii kredytowej przed złożeniem wniosku do banku

Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Bardzo często potencjalni kredytobiorcy nie sprawdzają, jakie informacje zgromadziło o nich Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Trzeba wiedzieć, że ta instytucja zbiera dane nie tylko od banków, ale również od SKOK-ów i firm pożyczkowych. Przed złożeniem wniosku warto więc wcześniej dowiedzieć się, co wie o Tobie BIK. Taki raport można pobrać bezpłatnie raz na pół roku. Jeśli okaże się, że zawarte w nim informacje są błędne lub niekorzystne, będziesz miał czas na to, aby poprawić swoją historię kredytową.

2.     Brak sprawdzenia zdolności kredytowej przed podpisaniem umowy przedwstępnej

Kolejny błąd to zawarcie umowy przedwstępnej z deweloperem czy innym sprzedającym nieruchomość bez dokładnego zweryfikowania zdolności kredytowej. Może bowiem okazać się, że jest ona zdecydowanie niższa niż wartość mieszkania czy domu. Będzie się to wiązało z koniecznością poszukiwania innych ofert, które mogą być niekorzystne lub z brakiem możliwości zakupu konkretnej nieruchomości. Warto więc na samym początku obliczyć swoją zdolność kredytową, w czym może pomóc doświadczony doradca finansowy lub pracownik banku. 

3.     Wybór pierwszej oferty zaproponowanej przez bank

Wielu kredytobiorców decyduje się na podpisanie umowy z bankiem od razu po zapoznaniu się z pierwszą zaproponowaną ofertą. Bardzo często okazuje się jednak, że wcale nie jest ona taka korzystna, jak mogłoby się to wydawać. Aby nie popełniać tego błędu, warto porównać ze sobą wiele ofert różnych banków, aby sprawdzić, która z nich jest faktycznie godna uwagi. Można to zrobić wygodnie i bez wychodzenia z domu, korzystając z porównywarki dostępnej pod adresem https://finanse.rankomat.pl/. Jest to intuicyjne narzędzie, które pozwoli szybko sprawdzić, który bank oferuje najkorzystniejsze warunki spłaty.

4.     Zaciąganie kredytu hipotecznego na maksymalną kwotę

Jest to błąd, który może mieć poważne konsekwencje w przyszłości. Zaciąganie kredytu hipotecznego na maksymalną kwotę jest niebezpieczne z tego względu, że za kilka lat może się okazać, że wydatki gospodarstwa domowego znacząco wzrosły, a spłata zobowiązania jest bardzo trudna, a nierzadko także niemożliwa. Należy więc dokładnie oszacować, jaka kwota kredytu będzie najbezpieczniejsza, aby w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń można było bez trudu spłacać raty.

5.     Nie zapoznanie się z warunkami umowy

Gdy wybierzesz już interesującą ofertę kredytu hipotecznego oraz bank wyda pozytywną decyzję, pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się z całą umową, którą masz podpisać. Jest to bardzo ważne, gdyż pozwoli Ci ocenić, czy nie ma w niej niekorzystnych dla Ciebie zapisów lub takich, których nie rozumiesz. Poproś bank o przesłanie umowy kilka dni przed jej podpisaniem, abyś mógł się z nią zapoznać, a w razie potrzeby skonsultować jej zapisy ze swoim doradcą.

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to poważna decyzja, którą należy dokładnie przemyśleć. Wiedząc jakich błędów unikać, możesz uchronić się przed poważnymi problemami.

 

 

Źródło: Redakcja

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną