Policja zastrzeliła chłopaka z problemami psychicznymi. Rodzina otrzyma gigantyczne odszkodowanie

0
0
0
Policja
Policja / Pixabay

Rodzina mężczyzny, który został zastrzelony przez policję w Kolorado, gdy cierpiał na kryzys zdrowia psychicznego, otrzyma odszkodowanie w wysokości 19 milionów dolarów.

Płatność od władz stanowych i lokalnych jest największą ugodą sądową w historii Kolorado. Porozumienie, które zostało ogłoszone we wtorek, zobowiązuje również lokalną policję do utworzenia zespołu reagowania kryzysowego i zwiększenia szkoleń w zakresie interwencji kryzysowej.

Christian Glass został zabity przez zastępcę szeryfa w czerwcu ubiegłego roku. Jego śmierć przyciągnęła uwagę całego kraju i wywołała wezwania do zreformowania sposobu, w jaki policja reaguje na osoby z zaburzeniami psychicznymi.

22-latek zadzwonił na policję po tym, jak jego samochód utknął na nasypie w wiejskim miasteczku Silver Plume. Początkowo powiedział dyspozytorowi, że był śledzony i złożył inne oświadczenia, które wydawały się wskazywać, że miał halucynacje.

Jego matka powiedziała później, że tego dnia cierpiał na kryzys zdrowia psychicznego i był "skamieniały". Nagranie z kamery na ciele funkcjonariusza pokazuje, jak Glass mówi policji, że się boi i odmawia wyjścia z samochodu. Widać, jak robi rękami kształt serca i modli się za funkcjonariuszy. Proponuje wyrzucenie dwóch noży z pojazdu, ale policja mu tego zabrania.

Po długich negocjacjach funkcjonariusze wybili szybę w pojeździe i porazili go paralizatorem. Na nagraniu widać, jak spanikowany mężczyzna wymachuje nożem, po czym zostaje pięciokrotnie postrzelony.

Podczas gdy wstępne oświadczenie policji wskazywało, że był on agresorem, wielka ława przysięgłych uznała, że funkcjonariusze niepotrzebnie eskalowali starcie i stwierdziła, że pan Glass nie stanowił zagrożenia.

Źródło: BBC

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną