Dzięki implantom w mózgu zaczął chodzić

0
0
0
Wózek inwalidzki
Wózek inwalidzki / Pixabay

Nowe badania ujawniają, w jaki sposób urządzenie medyczne pomogło jednemu mężczyźnie z paraliżem znów chodzić naturalnie, ponad dekadę po urazie.

Dr Grégoire Courtine i współpracownicy ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Lozannie opracowali i wszczepili "interfejs mózg-kręgosłup", który tworzy bezpośrednie połączenie neurologiczne między mózgiem a rdzeniem kręgowym. Implanty w mózgu śledzą intencje ruchu, które są bezprzewodowo przesyłane do jednostki przetwarzającej, którą dana osoba nosi na zewnątrz, jak plecak. Intencje są tłumaczone na polecenia, które jednostka przetwarzająca wysyła z powrotem przez drugi implant w celu stymulacji mięśni.

Wyniki badań, opublikowane w środę w czasopiśmie Nature, przedstawiają pomyślne wyniki dla jednego uczestnika badania z Holandii. Gert-Jan Oskam, lat 40, został sparaliżowany po wypadku motocyklowym w Chinach ponad dziesięć lat temu. Jego nogi były niesprawne, podobnie jak ręce i tułów.

"Moim marzeniem było ponowne chodzenie i wierzyłem, że jest to możliwe" - powiedział Oskam podczas spotkania z dziennikarzami w tym tygodniu. "Próbowałem już wielu rzeczy, a teraz muszę nauczyć się chodzić normalnie, jak naturalnie, ponieważ tak działa system".

Oskam powiedział, że może przejść co najmniej 100 metrów, w zależności od dnia, i stać bez użycia rąk przez kilka minut. Powiedział, że jest to przydatne w jego codziennym życiu, jak wtedy, gdy ostatnio miał coś do pomalowania, ale nie miał nikogo do pomocy, więc stał i robił to sam.

Wcześniejsze badania wykazały, że ukierunkowane impulsy elektryczne mogą stymulować obszary nogi potrzebne do chodzenia.

Ale ta nowa technologia pozwala na płynniejsze ruchy i lepszą adaptację do zmieniającego się terenu, ponieważ ponownie łączy dwa regiony ośrodkowego układu nerwowego, które zostały przerwane z powodu urazu rdzenia kręgowego.

Źródło: BBC

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną