Przełomowy wyrok. Chodzi o byłego prezydenta

0
0
0
Sąd
Sąd / Pixabay

Stewart Rhodes, założyciel i lider Oath Keepers, został w czwartek skazany na 18 lat więzienia za kierowanie dalekosiężnym spiskiem mającym na celu utrzymanie władzy ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa po przegranych przez niego wyborach w 2020 roku.

Drugi członek Oath Keepers, Kelly Meggs, lider kontyngentu grupy na Florydzie, został skazany na 12 lat więzienia.

Wyroki te są pierwszymi wydanymi od ponad dekady za podżeganie do spisku.

"To, czego absolutnie nie możemy mieć, to grupa obywateli, którzy - ponieważ nie podobał im się wynik wyborów, którzy nie wierzyli, że prawo było przestrzegane tak, jak powinno - wzniecili rewolucję" - powiedział sędzia okręgowy Amit Mehta przed wydaniem wyroku. "To właśnie zrobiłeś".

"Śmiem twierdzić, panie Rhodes - i nigdy nie powiedziałem tego nikomu, kogo skazałem - stanowi pan ciągłe zagrożenie i niebezpieczeństwo dla naszej demokracji" - powiedział Mehta.

Sędzia dodał: "Śmiem twierdzić, że wszyscy wstrzymujemy oddech, gdy zbliżają się wybory. Czy znów będziemy mieli 6 stycznia? To się dopiero okaże".

Mehta powiedział, że 58-letni Rhodes nie wyraził skruchy i nadal stanowi zagrożenie.

"Spisek podburzający, gdy weźmie się te dwa pojęcia i połączy je razem, jest jednym z najpoważniejszych przestępstw, jakie może popełnić Amerykanin" - powiedział sędzia. "Użycie siły jest przestępstwem przeciwko rządowi. To przestępstwo przeciwko mieszkańcom naszego kraju".

Wcześniej w czwartek Mehta orzekł, że działania Rhodesa stanowiły krajowy terroryzm.

Trump utrzymuje, że cały tzw. spisek z 6 stycznia, a więc atak na Kapitol był inspirowany przez służby wrogie jemu.

Źródło: CNN

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną