Armenia jest gotowa zrzec się Górskiego Karabachu

0
0
0
Ogólny widok na stolicę Stepanakert
Ogólny widok na stolicę Stepanakert / By Adam Jones - https://www.flickr.com/photos/adam_jones/19088462335/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42984182

Nikol Paszynian, premier Armenii, powiedział, że strategia jego kraju wobec Azerbejdżanu, wroga i sojusznika Rosji, uległa znaczącym zmianom.

Według rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej TASS i rosyjskiego serwisu Ostorożno, Paszynian oświadczył w poniedziałek, że Armenia jest gotowa uznać region Górskiego Karabachu za część Azerbejdżanu, jeśli Baku zapewni bezpieczeństwo mniejszości ormiańskiej.

Górski Karabach jest źródłem konfliktu między dwoma sąsiadami z Kaukazu od lat poprzedzających upadek Związku Radzieckiego w 1991 r., a także między etnicznymi Ormianami i tureckimi Azerami od ponad wieku.

Jedyna droga dojazdowa łącząca Górski Karabach z Armenią, od której enklawa jest zależna pod względem wsparcia finansowego i wojskowego, jest często zamykana od czasu przejęcia przez Azerbejdżan w 2020 r. regionu należącego wcześniej do etnicznych Ormian i otaczającego górską enklawę.

Według Ostorozhno, Novosti, Paszynian oświadczył podczas konferencji prasowej, że Górski Karabach jest częścią Azerbejdżanu o powierzchni 86 600 km².

 

Źródło: insightnews.media

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną