Chiński przywódca chce większego nadzoru nad sztuczną inteligencją

1
0
1
Sztuczna inteligencja
Sztuczna inteligencja / Pixabay

Chiński przywódca Xi Jinping i najwyżsi urzędnicy wezwali do większego nadzoru państwa nad sztuczną inteligencją w ramach prac mających na celu przeciwdziałanie "niebezpiecznym burzom", przed którymi stoi kraj - podały państwowe media.

Prezydent i inni urzędnicy rządzącej partii komunistycznej zgodzili się na spotkaniu Komisji Bezpieczeństwa Narodowego, aby "poprawić zarządzanie bezpieczeństwem danych sieciowych i sztucznej inteligencji".

"Musimy być przygotowani na najgorsze i ekstremalne scenariusze i być gotowi wytrzymać poważny test silnych wiatrów, wzburzonych wód, a nawet niebezpiecznych burz" - czytamy w oficjalnym komunikacie agencji prasowej Xinhua.

Xi powiedział, że "złożoność i powaga problemów bezpieczeństwa narodowego, przed którymi stoi nasz kraj, dramatycznie wzrosły".

W ostatnich miesiącach Chiny zintensyfikowały szeroko zakrojoną kampanię mającą na celu wyeliminowanie postrzeganych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego, ograniczając dostęp do danych, przeprowadzając naloty na zagraniczne firmy konsultingowe i wzmacniając przepisy antyszpiegowskie.

Podjęto również kroki w celu wzmocnienia kontroli państwa nad sztuczną inteligencją, a projekt ustawy zaprezentowany w zeszłym miesiącu wymaga, aby wszystkie produkty AI zostały poddane ocenie bezpieczeństwa przed ich wydaniem.

Zgodnie z projektem ustawy, produkty AI będą musiały odzwierciedlać "podstawowe wartości socjalistyczne" i nie mogą "zawierać treści dotyczących obalenia władzy państwowej".

Pekin powiedział, że deepfakes - generowane przez sztuczną inteligencję obrazy i dźwięki, które mogą być oszałamiająco realistyczne - również stanowią "zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i stabilności społecznej".

Pekin ogłosił ambitne plany stania się światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji do 2030 roku. Grupa konsultingowa McKinsey szacuje, że do tego czasu sektor ten może co roku dodawać około 600 mld dol. do chińskiego produktu krajowego brutto.

Źródło: Guardian

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną