Franciszek uczynił szefem najważniejszej kongregacji autora traktatu o sztuce całowania

0
0
0
bp Víctor Manuel Fernández
bp Víctor Manuel Fernández / By Dirección de Relaciones Institucionales de la Universidad Católica Argentina - Cropped from https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rector-uca-feuca.JPG, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69650133

Papież Franciszek mianował arcybiskupa Víctora Manuela Fernándeza, swojego wieloletniego osobistego teologa i ghostwritera, na stanowisko przewodniczącego Kongregacji Nauki Wiary.

Argentyński prałat zastąpi na tym stanowisku 79-letniego kardynała Luisa Ladarię Ferrera SJ, który był prefektem dykasterii od 2017 roku.

Fernández, mający prawie 61 lat, obejmie swoje nowe stanowisko w połowie września, poinformował Watykan. Ten płodny pisarz jest arcybiskupem La Platy w Argentynie od 2018 roku.

"Jako nowemu prefektowi Dykasterii Nauki Wiary powierzam ci zadanie, które uważam za bardzo cenne" - napisał papież Franciszek w liście do Fernándeza, opublikowanym 1 lipca wraz z ogłoszeniem jego nominacji.

Papież powiedział, że dykasteria czasami promowała dążenie do potępiania "błędów doktrynalnych" zamiast "promowania wiedzy teologicznej".

"To, czego od ciebie oczekuję, to z pewnością coś zupełnie innego" - powiedział Franciszek. "Proszę cię jako prefekta, abyś poświęcił swoje osobiste zaangażowanie w bardziej bezpośredni sposób głównemu celowi dykasterii, jakim jest 'strzeżenie wiary'".

Biskup wywołał kontrowersje, kiedy napisał traktat o sztuce całowania. Wiadomo też, że wychował się w rodzinie o poglądach lewicowych, która popierała Raúla Alfonsína.

Źródło: catholic news agency

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną