Brytyjski parlament zatwierdził kontrowersyjną ustawę imigracyjną
Brytyjski parlament przyjął kontrowersyjną ustawę imigracyjną, która uniemożliwi imigrantom, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii nielegalnie, ubieganie się o azyl w tym kraju.
Ustawa ta jest kamieniem węgielnym planu premiera Rishiego Sunaka mającego na celu walkę z nielegalną imigracją.
Premier obiecał "powstrzymać" napływ nielegalnych imigrantów do kanału La Manche na małych łodziach, często z pobliskiego francuskiego wybrzeża.
W 2022 r. ponad 45 000 migrantów przybyło na tych łodziach do Anglii, co stanowi rekordową liczbę, która od początku roku przekroczyła 13 000.
Prawo, które było szeroko krytykowane w Wielkiej Brytanii przez międzynarodowe grupy praw człowieka, w szczególności zakazuje migrantom, którzy przybyli nielegalnie do Wielkiej Brytanii, ubiegania się o azyl w tym kraju.
Po zatrzymaniu migrantów o nieuregulowanym statusie rząd chciał ich jak najszybciej deportować do kraju pochodzenia lub do kraju trzeciego, takiego jak Rwanda, niezależnie od tego, z którego kraju przybyli.
W zeszłym roku Wielka Brytania zawarła porozumienie z Rwandą w sprawie wysyłania nielegalnych migrantów do tego afrykańskiego kraju, ale w ramach kontrowersyjnej umowy nie przeprowadzono jeszcze żadnej deportacji.
Pierwsza deportacja została zaplanowana na czerwiec 2022 r., ale lot został odwołany w następstwie decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Źródło: dailynews