Gigant farmaceutyczny GSK stawia na sztuczną inteligencję
Według szefowej giganta farmaceutycznego GSK, sztuczna inteligencja może doprowadzić do ogromnych przełomów w nauce i medycynie.
Emma Walmsley powiedziała BBC, że szybkość, z jaką sztuczna inteligencja może przetwarzać dane i dostrzegać wzorce, zrewolucjonizuje opracowywanie leków.
"Biofarma jest trudna. Czasami zajmuje to dekadę, miliardy i ma 90% wskaźnik niepowodzeń" - powiedziała. "Ale zajmujemy się danymi w sercu tego, co robimy. Sztuczna inteligencja pomaga nam szybciej dostrzegać rzeczy w tych danych".
Powiedziała, że oznacza to, że odkrywanie i opracowywanie leków i szczepionek powinno stać się "bardziej przewidywalne i zwiększyć nasze prawdopodobieństwo sukcesu". I dodała, że może to oznaczać lepsze wyniki zdrowotne dla setek milionów ludzi.
"Co trzeci z nas będzie walczył z demencją, nadal istnieje wiele nowotworów, na które nie ma rozwiązań, a choroby zakaźne nadal powodują co szósty zgon na świecie" - powiedziała.
"Nie ma wątpliwości", że sztuczna inteligencja "pomoże nam odblokować lepsze rozwiązania tych wyzwań", powiedziała. "I to musi być coś, w co warto inwestować z optymizmem, jednocześnie odpowiedzialnie regulując".
Walmsley uważa, że poprawa produktywności dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji stworzy więcej miejsc pracy i "dość znacząco zmieni niektóre zawody".
"Myślę, że niektóre z nich będą wymagały mniejszej liczby pracowników, ale będą też inne obszary, w których będziemy potrzebować znacznie więcej" - powiedziała.
Źródło: BBC