Franciszek: Zgony migrantów na morzu przynoszą "ból i wstyd"

0
0
16
morze
morze / Pixabay

Papież Franciszek zwrócił w niedzielę uwagę na tysiące ludzi, którzy stracili życie, próbując przepłynąć Morze Śródziemne, aby wyemigrować do Europy w 2023 roku.

"To otwarta rana naszego człowieczeństwa" - powiedział po odmówieniu modlitwy Anioł Pański w Watykanie 13 sierpnia. Dodał, że zgony przynoszą "ból i wstyd".

UNHCR szacuje, że 2 175 mężczyzn, kobiet i dzieci zaginęło lub zmarło na Morzu Śródziemnym od 13 sierpnia. W 2022 roku, w tym samym okresie, szacowana liczba zmarłych i zaginionych wynosiła 1 361.

Przemawiając do tłumu około 15 000 osób zgromadzonych na Placu Świętego Piotra, papież Franciszek powiedział, że modlił się za 41 migrantów, którzy zginęli w ostatniej tragedii na Morzu Śródziemnym.

Ocaleni u wybrzeży małej włoskiej wyspy Lampedusa poinformowali w środę o katastrofie statku z migrantami, podaje CNN.

Szacuje się, że 90 763 migrantów przybyło do Włoch drogą morską w 2023 r. od 6 sierpnia, co stanowi duży wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

"Zachęcam do wysiłków politycznych i dyplomatycznych, które mają na celu uleczenie [rany śmierci migrantów] w duchu solidarności i braterstwa" - powiedział w niedzielę papież Franciszek - "a także do wysiłków wszystkich tych, którzy pracują nad zapobieganiem katastrofom statków i ratowaniem migrantów".

Szkoda, że papież nie wspomniał o mafii przemytniczej i ideologii otwartych granic, które zachęcają do niebezpiecznych podróży.

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną