Kim Jong Un wybrał się w podróż opancerzonym pociągiem

0
0
1
Pociąg
Pociąg / YouTube

Opancerzony prywatny pociąg Kim Dzong Una wjechał do Rosji przed oczekiwanym i uważnie obserwowanym szczytem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, podały we wtorek państwowe media, wśród ostrzeżeń ze strony Stanów Zjednoczonych, że obaj przywódcy mogą zawrzeć umowę zbrojeniową.

Pociąg jechał na północ przez Kraj Nadmorski w dalekowschodnim regionie kraju, podała rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA. Ministerstwo Obrony Korei Południowej podało, że uważa, iż przywódca Korei Północnej wjechał do Rosji wczesnym rankiem we wtorek czasu lokalnego.

Wideo udostępnione przez Russia Today w poniedziałek i geolokalizowane przez CNN pokazało pociąg rzekomo przewożący Kima w pobliżu granicy rosyjsko-północnokoreańskiej nad rzeką Tumen.

Analitycy twierdzą, że spotkanie w cztery oczy między Kimem i Putinem, które ma się odbyć na dalekim wschodzie Rosji, byłoby znaczącym wydarzeniem, łączącym dwóch przywódców, którzy są coraz bardziej izolowani na arenie światowej.

Rosja desperacko potrzebuje świeżych dostaw amunicji i pocisków po tym, jak ponad 18-miesięczna wojna na Ukrainie doprowadziła jej wojsko do ruiny, podczas gdy Korei Północnej, która od lat boryka się z międzynarodowymi sankcjami za swój program broni jądrowej, brakuje wszystkiego, od twardej gotówki i żywności po technologię rakietową.

Spotkanie może doprowadzić do tego, że Pjongjang dostanie w swoje ręce broń, do której przez dwie dekady sankcje ONZ uniemożliwiały mu dostęp, zwłaszcza w przypadku jego programu pocisków balistycznych zdolnych do przenoszenia broni jądrowej.

Źródło: CNN

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną