10 lat więzienia za nienoszenie hidżabu? Ten kraj może to wprowadzić

1
0
1
hidżab
hidżab / Pixabay

Irańska ustawa o "apartheidzie płciowym" może więzić kobiety na 10 lat za nienoszenie hidżabu.

Sklepy, które obsługują "obnażone kobiety", mogą zostać zamknięte na mocy projektu ustawy Organ ONZ ds. praw człowieka twierdzi, że kobiety są "całkowicie podporządkowane".

Kobietom w Iranie grozi do 10 lat więzienia, jeśli nadal będą sprzeciwiać się obowiązkowemu w tym kraju prawu dotyczącemu noszenia hidżabu. Nawet firmy, które obsługują kobiety bez hidżabu, mogą zostać zamknięte.

Zaostrzony kodeks ubioru, który jest równoznaczny z "apartheidem płci", jak stwierdzili eksperci ONZ, pojawia się rok po śmierci w areszcie 22-letniej Mahsy Amini, która została zatrzymana za rzekome nieprawidłowe noszenie islamskiej chusty. Jej śmierć, po rzekomym pobiciu przez policję, doprowadziła do największej od lat fali niepokojów społecznych w Iranie.

Według irańskiego prawnika zajmującego się prawami człowieka, Hosseina Raeesiego, długość kar pozbawienia wolności zawartych w projekcie ustawy była porównywalna z karami za poważne przestępstwa, takie jak morderstwo i handel narkotykami. "To niedorzeczne nawet o tym myśleć".

Ustawa o hidżabie i czystości przewiduje kary obejmujące ponad 60 batów, wysokie grzywny i kary więzienia. Ostrzega również firmy przed zamknięciem i innymi poważnymi konsekwencjami, jeśli okaże się, że świadczą usługi kobietom o "niewłaściwym ubiorze".

Elnaz*, irańska dziennikarka, powiedziała: "Wraz z nowym prawem, rząd mówi nam, kobietom, że pójdziemy do więzienia na okres do 10 lat, jeśli nie będziemy nosić hidżabu. Co dalej? Kara śmierci za sprzeciwianie się nowemu prawu dotyczącemu hidżabu?".

Źródło: Guardian

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną