Trzy kraje sprzeciwią się UE i przedłużą zakaz importu ukraińskiego zboża

0
0
2
Zboże
Zboże / Pixabay

Polska, Węgry i Słowacja sprzeciwiają się Unii Europejskiej i przedłużą tymczasowy zakaz importu ukraińskiego zboża.

W piątek UE ogłosiła plany zawieszenia tymczasowego zakazu eksportu ukraińskiego zboża do wybranych krajów Europy Wschodniej.

Tymczasowy środek przyjęty w maju obejmował zakaz importu ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji, aby przeciwdziałać ryzyku podcięcia rolników w tych krajach przez wąskie gardło taniego ukraińskiego zboża.

Ukraina jest głównym dostawcą zboża i polegała na swoich sąsiadach w zakresie eksportu, podczas gdy nie była w stanie korzystać ze szlaków czarnomorskich.

Podczas gdy przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski cieszył się z piątkowej wiadomości, jego polski odpowiednik Mateusz Morawiecki nie przyjął z zadowoleniem decyzji UE.

"Przedłużymy ten zakaz pomimo braku zgody Unii Europejskiej" - powiedział premier Morawiecki, według polskiej państwowej agencji informacyjnej PAP.

Później w piątek rzecznik polskiego rządu Piotr Muller ogłosił, że rząd planuje natychmiastowe wprowadzenie rozporządzenia przedłużającego zakaz importu ukraińskiego zboża, podkreślając, że środek ten jest podejmowany w "interesie polskich rolników i konsumentów".

Węgry również zdecydowały się utrzymać zakaz, a premier Viktor Orban ogłosił w sobotę na "X", dawniej znanym jako Twitter, swoje plany "wzięcia spraw w swoje ręce".

"Ukraińskie produkty rolne przeznaczone dla Afryki zalewają rynki Europy Środkowej. Biurokraci w Brukseli po raz kolejny przymykają oko na problemy europejskich rolników, więc Węgry, Polska i Słowacja rozszerzają zakaz importu na poziomie krajowym" - podkreślił Orban.

Ministerstwo Rolnictwa Słowacji ogłosiło swoją decyzję o przedłużeniu zakazu w piątkowym poście na Facebooku, powołując się na potrzebę ochrony słowackiego "rynku krajowego".

Decyzja trzech krajów o zastosowaniu własnych środków może rozgniewać urzędników UE. Wcześniej w piątek wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis wezwał kraje do "pracy zgodnie z wytycznymi" nowego porozumienia i "powstrzymania się od jednostronnych środków" dotyczących importu ukraińskiego zboża.

Źródło: CNN

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną