Tajemnicze zniknięcie drugiego najważniejszego ministra w Chinach

0
0
0
Chiny
Chiny / Pixabay

Chiński minister obrony Li Shangfu nie był widziany publicznie od ponad dwóch tygodni. Zniknięcie tego najwyższego urzędnika bliskiego prezydentowi Xi Jinpingowi nastąpiło dwa miesiące po zniknięciu byłego ministra spraw zagranicznych Qin Ganga i nastąpiło po zwolnieniu pary wpływowych generałów wojskowych. Dla niektórych obserwatorów zniknięcie Li jest prawdopodobnie związane z korupcją, podczas gdy inni postrzegają to jako oznakę intensywnych bitew politycznych ukrytych przed oczami z zewnątrz.

Gdzie jest chiński minister obrony Li Shangfu? Najwyższy urzędnik wojskowy nie odzywał się od ponad dwóch tygodni, jak zauważył Financial Times w artykule opublikowanym w piątek.

Generał po raz ostatni pojawił się publicznie na trzecim Chińsko-Afrykańskim Forum Pokoju i Bezpieczeństwa w Pekinie 29 sierpnia. Li nie opuszczał Chin od czasu podróży do Moskwy i Mińska na początku tego miesiąca.

Pekin milczy na temat zaginięcia. Jedyna oficjalna wskazówka pojawiła się, gdy wietnamskie władze powiedziały, że ministerstwo Li w zeszłym tygodniu odwołało jego podróż do Hanoi z "powodów zdrowotnych".

Źródła w Waszyngtonie podały jednak inne wyjaśnienie. Rozmawiając z Financial Times pod warunkiem zachowania anonimowości, kilku amerykańskich urzędników stwierdziło, że Li może być celem śledztwa w sprawie korupcji, co mogło skłonić chińskie władze do dyskretnego usunięcia ministra obrony ze stanowiska zaledwie sześć miesięcy po jego mianowaniu przez prezydenta Xi.

Źródło: France24

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną