Największy problem Ukrainy? USA mówią o tym w tajnym dokumencie

0
0
3
Kijów
Kijów / Pixabay

Wyciekła strategia USA dla Ukrainy, w której jako największe zagrożenie wskazano korupcję.

Urzędnicy administracji Bidena są znacznie bardziej zaniepokojeni korupcją na Ukrainie, niż publicznie przyznają, sugeruje poufny dokument strategii USA uzyskany przez POLITICO.

"Wrażliwa, ale jawna" wersja długoterminowego planu USA określa liczne kroki, które Waszyngton podejmuje, aby pomóc Kijowowi wykorzenić nadużycia i w inny sposób zreformować szereg ukraińskich sektorów. Podkreślono w nim, że korupcja może spowodować, że zachodni sojusznicy porzucą walkę Ukrainy z inwazją Rosji, a Kijów nie może odkładać wysiłków na rzecz walki z korupcją.

"Postrzeganie korupcji na wysokim szczeblu" - ostrzega poufna wersja dokumentu - może "podważyć zaufanie ukraińskiej opinii publicznej i zagranicznych przywódców do rządu czasu wojny".

Jest to ostrzejsze niż analiza dostępna w mało zauważalnej publicznej wersji 22-stronicowego dokumentu, który Departament Stanu opublikował na swojej stronie internetowej bez fanfar około miesiąc temu.

Poufna wersja "Zintegrowanej Strategii Krajowej" jest około trzy razy dłuższa i zawiera znacznie więcej szczegółów na temat celów USA na Ukrainie, od prywatyzacji banków, przez pomoc większej liczbie szkół w nauczaniu języka angielskiego, po zachęcanie wojska do przyjęcia protokołów NATO. Wiele celów ma na celu ograniczenie korupcji, która nęka ten kraj.

Cicha publikacja strategii oraz fakt, że najostrzejsze sformułowania pozostały w wersji poufnej, podkreśla wyzwanie komunikacyjne stojące przed zespołem Bidena.

 

Źródło: POLITICO

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną