Papież Franciszek sugeruje, że pary homoseksualne mogą zostać pobłogosławione

0
0
6
Franciszek
Franciszek / Pixabay

Konserwatywni kardynałowie wezwali papieża do potwierdzenia nauk dotyczących kwestii LGBTQ.

Papież Franciszek zasugerował, że mogą istnieć sposoby na pobłogosławienie związków osób tej samej płci, odpowiadając pięciu konserwatywnym kardynałom, którzy wezwali go do potwierdzenia nauczania Kościoła na temat homoseksualizmu przed wielkim spotkaniem, na którym katolicy LGBTQ + są na porządku dziennym.

W poniedziałek Watykan opublikował list, który Franciszek napisał do kardynałów 11 lipca po tym, jak dzień wcześniej otrzymał od nich listę pięciu pytań (dubia). Franciszek sugeruje w nim, że takie błogosławieństwa mogłyby być badane, gdyby nie mylono ich z sakramentalnym małżeństwem.

New Ways Ministry, które opowiada się za katolikami LGBTQ+, stwierdziło, że list "znacznie przyspiesza" wysiłki zmierzające do tego, aby katolicy LGBTQ+ byli mile widziani w Kościele i stanowił "jedną wielką słomkę w kierunku złamania grzbietu wielbłąda" w ich marginalizacji.

Watykan utrzymuje, że małżeństwo jest nierozerwalnym związkiem mężczyzny i kobiety. W rezultacie od dawna sprzeciwia się małżeństwom homoseksualnym. Franciszek wyraził jednak poparcie dla ustaw cywilnych rozszerzających korzyści prawne dla małżonków tej samej płci, a katoliccy księża w niektórych częściach Europy błogosławili związki osób tej samej płci bez watykańskiej cenzury.

Odpowiedź Franciszka skierowana do kardynałów oznacza jednak odwrócenie obecnego oficjalnego stanowiska Watykanu. W nocie wyjaśniającej z 2021 r. Kongregacja Nauki Wiary stwierdziła, że Kościół nie może błogosławić związków homoseksualnych, ponieważ "Bóg nie może błogosławić grzechu".

Źródło: Guardian

Najnowsze

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną