Franciszek: Klerykalizm kala Kościół

0
0
2
Papież Franciszek
Papież Franciszek / Pixabay

Papież Franciszek potępił klerykalizm i nazwał "skandalem" widok młodych księży kupujących koronkowe szaty w sklepach krawieckich w mocno sformułowanym przemówieniu do Synodu o Synodalności.

Przemawiając do zgromadzenia setek członków synodu 25 października, papież powiedział, że kiedy duchowni przekraczają swoje role i "źle traktują lud Boży, oszpecają oblicze Kościoła postawami macho i dyktatorskimi".

Papież Franciszek opisał wierny lud Boży jako "cierpliwie i pokornie znoszący pogardę, złe traktowanie i marginalizację zinstytucjonalizowanego klerykalizmu".

"Wystarczy wejść do kościelnych zakładów krawieckich w Rzymie, aby zobaczyć skandal młodych księży przymierzających sutanny i kapelusze lub alby i koronkowe szaty" - dodał.

"Klerykalizm jest cierniem. Jest plagą. Jest formą światowości, która kala i niszczy oblicze oblubienicy Pana" - powiedział. "Zniewala święty, wierny lud Boży".

Papież wygłosił swoje przemówienie w ostatnim tygodniu prawie miesięcznego zgromadzenia synodalnego, podczas którego wysłuchał wystąpień kardynałów, biskupów, księży, sióstr zakonnych i świeckich mówiących o "synodalności" i ich doświadczeniach w Kościele.

Papież Franciszek zacytował w swoim przemówieniu tylko jedną interwencję delegata - siostry Liliany Franco, kolumbijskiej siostry zakonnej, która była jedną z 42 kobiet uczestniczących w Synodzie Amazońskim, gdzie przemawiała podczas kontrowersyjnej ceremonii sadzenia drzew w Ogrodach Watykańskich.

W swoim przemówieniu papież Franciszek pochwalił kobiecą intuicję, która doprowadziła kobiety do zbliżenia się do pustego grobu Jezusa po Zmartwychwstaniu. Zauważył, że wielu członków hierarchii kościelnej otrzymało wiarę od swoich matek i babć, dodając, że wiara jest często przekazywana "w kobiecym dialekcie".

Znaczna część przemówienia papieża koncentrowała się na "pladze" klerykalizmu i światowości, temacie, na którym papież koncentrował się od początku synodu.

W pierwszym tygodniu zgromadzenia synodalnego papież Franciszek wręczył każdemu uczestnikowi kopię napisanej przez siebie książki zatytułowanej "Santi, non mondani: La grazia di Dio ci salva dalla corruzione interiore" ("Święci, nie światowi: Boża łaska ratuje nas przed wewnętrznym zepsuciem").

Książka jest kompilacją tekstu opublikowanego przez kardynała Jorge Mario Bergoglio, gdy był arcybiskupem Buenos Aires w 2005 roku, zatytułowanego "Korupcja i grzech" oraz stanowczego listu, który papież Franciszek napisał do wszystkich księży w diecezji rzymskiej 5 sierpnia.

 

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną