Franciszek wybiera się na szczyt klimatyczny w Dubaju

0
0
2
Dubaj
Dubaj / Vatican News

Papież Franciszek uda się do Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na szczyt klimatyczny COP28 w dniach 1-3 grudnia, zaledwie dwa miesiące po opublikowaniu adhortacji apostolskiej "Laudate Deum" na temat kryzysu klimatycznego.

Papież Franciszek odwiedzi Dubaj z okazji COP28, jak poinformował Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

"Przyjmując zaproszenie Jego Wysokości Szejka Mohammeda bin Zayeda Al Nahyana, prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich", ogłosił Bruni w piątkowym oświadczeniu, "Jego Świątobliwość Papież Franciszek odbędzie wcześniej zapowiedzianą podróż do Dubaju w dniach 1-3 grudnia 2023 r. z okazji zbliżającej się Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP28)".

W niedawnym wywiadzie dla włoskiego programu telewizyjnego Ojciec Święty powiedział, że z tej okazji uda się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Jest to pierwsza wizyta papieża na szczycie klimatycznym ONZ.

Wizyta na początku grudnia będzie drugą wizytą papieża Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, po jego pierwszej podróży apostolskiej do stolicy kraju muzułmańskiego Abu Zabi w lutym 2019 roku.

Papież Franciszek był pierwszym papieżem, który kiedykolwiek odwiedził Półwysep Arabski i pierwszym, który odprawił Mszę św. dla bardzo małej społeczności katolickiej w kraju Zatoki Perskiej, składającej się głównie z emigrantów.

Podczas tej wizyty Ojciec Święty podpisał Dokument o braterstwie ludzi na rzecz pokoju na świecie i wspólnego życia na szczycie międzywyznaniowym, wraz z Wielkim Imamem Al Azhar, Ahmedem Al Tayyebem, który zainspirował podstawy późniejszej encykliki papieża o braterstwie ludzi, Fratelli Tutti, w 2020 roku.
Apel o ochronę stworzenia

Papież Franciszek, który wybrał swoje imię na cześć św. Franciszka z Asyżu, zwrócił uwagę na potrzebę ochrony naszego wspólnego domu.

To zaangażowanie doprowadziło go do napisania w 2015 r. encykliki o środowisku Laudato si, a następnie adhortacji apostolskiej opartej na encyklice Laudate Deum, która została opublikowana niedawno, 4 października 2023 r.

W ostatniej adhortacji, skierowanej do wszystkich ludzi dobrej woli w sprawie kryzysu klimatycznego, papież ostrzega, że znajdujemy się w "punkcie krytycznym" i że należy podjąć działania, zanim będzie za późno, aby chronić przyszłe pokolenia.

Źródło: Vatican News

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną