Sejm i Senat mają już swoje władze

0
0
3
sejm
sejm / flickr

Poseł Szymon Hołownia, lider Polski 2050 pokieruje pracami Sejmu, a senatorka Małgorzata Kidawa-Błońska - pracami Senatu.

W poniedziałek, podczas pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji posłowie wybrali Szymona Hołownię na marszałka Sejmu. Lider Polski 2050 - zgodnie z umową koalicyjną KO, Trzeciej Drogi i Lewicy - ma sprawować tę funkcję przez połowę kadencji. Potem ma go zastąpić Włodzimierz Czarzasty z Lewicy.

Posłowie wybrali dziś też wicemarszałków Sejmu. Funkcje te sprawować będą: Krzysztof Bosak (Konfederacji), Włodzimierz Czarzasty (Lewica), Dorota Niedziela (KO), Monika Wielichowska (KO).

Swojego wicemarszałka na razie nie ma sejmowy klub PiS. Klub Prawa i Sprawiedliwości zgłosił kandydaturę Elżbietę Witek, ale w głosowaniu nie uzyskała ona odpowiedniej ilości głosów (na 458 posłów za było 203, przeciw 252, trzy osoby wstrzymały się od głosu). Wcześniej posłowie PiS zapowiadali, że w tej sytuacji nie przedstawią innego kandydata.

Prawo i Sprawiedliwość od kilku dni zapowiadało, że w nowej kadencji Sejmu na funkcję wicemarszałka zgłosi dotychczasową marszałek Elżbietę Witek. Decyzja ta wywołało oburzenie wśród polityków KO, Trzeciej Drogi i Lewicy. Politycy PiS podkreślali, że tradycją jest, żeby opozycyjne kluby też miały swoich przedstawicieli w prezydium Sejmu, a decyzja, kogo wyznaczą na to stanowisko, należy do samego klubu PiS.

 

Swojego marszałka wybrał również Senat. Decyzją większości nowym marszałkiem Senatu została Małgorzata Kidawa-Błońska. Jej kandydaturę zgłosiła koalicja złożona z KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy. Senator KO Małgorzata Kidawa-Błońska zdobyła w poniedziałek 66 głosów. natomiast 33 senatorów oddało swój głos na jej kontrkandydata z PiS, Marka Pęka.

Nowowybrana marszałek Senatu oceniła, że "Polacy chcą zmiany, wolności, odpowiedzialności". - Chcą, aby słowa znaczyły to, co znaczą. Żeby sprawiedliwość była naprawdę sprawiedliwością, żeby prawo było szanowane, Konstytucja ceniona, żeby każdy z nas, każdy Polak, mógł realizować swoje marzenia - podkreśliła.

Tuż po objęciu stanowiska Małgorzata Kidawa-Błońska zapowiedziała, że w rozpoczynającej się kadencji Senat będzie miał pięciu wicemarszałków. Chodzi bowiem o to, by każda partia miała swojego reprezentanta w prezydium Senatu. Dlatego dotychczasowe grono czterech wicemarszałków zostanie rozszerzone do pięciu.

Jak wynika z dokumentu koalicyjnego KO, Trzeciej Drogi i Lewicy Małgorzata Kidawa-Błońska ma pełnić tę funkcję od dnia 13 listopada 2023 r. do dnia 13 listopada 2025 r. Po tym czasie Koalicja Obywatelska ma wskazać kolejnego kandydatka na marszałka Senatu.

 

Źródło: media

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną