Reklamodawcy bojkotują X Elona Muska za rzekomy antysemityzm

0
0
5
Elon Musk
Elon Musk / Autorstwa Duncan.Hull - Debbie Rowe, Photographer, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76353307

Firmy, w tym Apple, Disney i IBM, wstrzymały reklamy na X w związku z burzą antysemicką na stronie.

Nastąpiło to po tym, jak właściciel X, Elon Musk, wzmocnił antysemicki wątek na platformie znanej wcześniej jako Twitter.

Bojkot nabiera również tempa w następstwie dochodzenia przeprowadzonego przez amerykańską grupę, która oznaczyła reklamy pojawiające się obok pro-nazistowskich postów na X.

Pan Musk zaprzeczył, że jego post był antysemicki i zagroził pozwem w związku z dochodzeniem w sprawie reklam.

Lewicowa grupa nacisku Media Matters for America powiedziała, że zidentyfikowała reklamy kupowane przez znane firmy obok postów zawierających cytaty Hitlera, pochwały nazistów i zaprzeczanie Holokaustowi.

Rzecznik X powiedział BBC, że firma celowo nie umieszcza marek "obok tego rodzaju treści", a platforma jest poświęcona zwalczaniu antysemityzmu.

Musk powiedział w sobotę, że X złoży "termonuklearny pozew" przeciwko Media Matters "w ułamku sekundy po otwarciu sądu w poniedziałek".

Powiedział, że raport grupy "fałszywie przedstawiał rzeczywiste doświadczenia użytkowników X" w celu "podważenia wolności słowa i wprowadzenia w błąd reklamodawców".

Biały Dom potępił poparcie pana Muska dla tego postu.

"Potępiamy tę odrażającą promocję antysemickiej i rasistowskiej nienawiści w najostrzejszych słowach" - powiedział rzecznik Andrew Bates.

W czwartek IBM stał się pierwszą firmą, która wycofała swoje reklamy z serwisu po dochodzeniu Media Matters, mówiąc, że zestawienie jej reklam z treściami nazistowskimi było "całkowicie niedopuszczalne".

Komisja Europejska, Comcast, sieć telewizyjna Paramount i studio filmowe Lionsgate również wycofały reklamy z X.

W piątek wieczorem ADL - jeden z najgłośniejszych krytyków sposobu, w jaki X moderuje treści podżegające - wyraził rzadką pochwałę dla kroków pana Muska w walce z nienawiścią na platformie.

Musk opublikował na X, że każdy, kto używa terminów takich jak "od rzeki do morza" - które ADL opisała jako zakodowane wezwanie do zniszczenia Izraela - może zostać zawieszony na platformie.

Dyrektor generalny ADL Jonathan Greenblatt odpowiedział, że jest to "ważny i mile widziany ruch".

Dyrektor generalna X, Linda Yaccarino, napisała w piątek wieczorem, że platforma "bardzo jasno określiła nasze wysiłki na rzecz zwalczania antysemityzmu i dyskryminacji. Nigdzie na świecie nie ma na to miejsca".

Źródło: BBC

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną