Ulga w rachunku za prąd. Jakie warunki trzeba spełnić?

0
0
3
Prąd
Prąd / Pixabay

Do końca roku można skorzystać ze 125 złotowej jednorazowej ulgi w rachunku za prąd.

To efekt rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną, które weszło w życie we wrześniu 2023 r. Rozporządzenie  to zobowiązuje sprzedawców energii elektrycznej do wstecznego obniżenia  ceny prądu dla gospodarstw domowych o 12 procent. Dzięki temu jeszcze w tym roku (do 31 grudnia)  większość gospodarstw domowych otrzyma 125,34 zł zwrotu za prąd. Kwotę w tej wysokości  dostawca energii odejmie najpóźniej od ostatniego w tym roku rachunku za prąd.

Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie jednego z dostawców prądu, zgodnie z rządowym rozporządzeniem, aby otrzymać ulgę, należy pobierać energię na potrzeby gospodarstwa domowego i spełnić jeden z następujących  warunków:

1/  Wyrazić zgodę na otrzymywanie korespondencji, w szczególności faktur VAT — drogą elektroniczną lub w internetowym portalu obsługowym.

2/ Wyrazić zgodę na otrzymywanie informacji o produktach i usługach dostawcy prądu.

3/ Zweryfikować i potwierdzić poprawność swoich danych.

4/  Być prosumentem (mając np. instalację fotowoltaiczną odsprzedawać prąd, a jednocześnie go kupować go na obsługę tej instalacji).

5/ Należeć do jednej z grup uprawnionych do korzystania z podwyższonych limitów, do których ceny prądu w 2023 r. są zamrożone (dotyczy osób z niepełnosprawnością, rolników i tych, którzy posiadają Kartę Dużej Rodziny i złożyli w tej sprawie oświadczenie).

6/  Zmniejszyć zużycie prądu o przynajmniej 5 procent przez trzy kolejne miesiące między 1 stycznia a 30 września 2023 r. w porównaniu do tego samego okresu w 2022 r.

 

Jeżeli nie spełniamy żadnego z wymienionych warunków wymienionych w punktach od 1 do 3, można to jeszcze nadrobić. Czas na to jest do 15 grudnia 2023 r/

 

Ci, którzy te warunki spełniają nie muszą składać żadnego specjalnego wniosku. Osoby, które nie spełnią wskazanych w rozporządzeniu warunków, otrzymają zwrot dopiero w 2024 r.

 

 

Źródło: tauron.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną