Przemytnicy imigrantów zatrzymani

0
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Internet

Międzynarodowe służby  rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym przemytem imigrantów. Przemytnicy przerzucili przez granicę nawet 2 600 osób. Od każdej z nich brali co najmniej kilka tysięcy dolarów.

Na polecenie Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali kolejnych 6 osób w śledztwie dotyczącym nielegalnego przemytu imigrantów przez granicę polsko - białoruską do krajów Europy Zachodniej. Dotychczas prokurator przedstawił zarzuty 32 osobom wśród których są m.in. obywatele Białorusi, Ukrainy, Syrii, Iraku, Turcji, Gruzji i Polski - donosi biuro prasowe Porokuratury Krajowej. 

 

Prokuratorskie zarzuty dotyczące udziału w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu organizowanie wbrew przepisom ustawy przekraczania granicy państwowej – jak wynika z informacji PK – usłyszało  6 osób.  Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności. 

 

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku prowadzonego śledztwa, obawę ucieczki, decyzją sądu jeden z podejrzanych trafił na  3 miesiące do aresztu. Wobec kolejnych 5 podejrzanych, prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju. 

 

  

 

Przemycali ludzi do państw Unii Europejskiej 

 

  

 

Działania przestępcze grupy wykraczały dalego poza granice naszego kraju, dlatego śledztwo prowadzone jest przy współpracy służb z Polski, Litwy, Niemiec oraz Eurojustu i Europolu. 

 

Grupa organizowała nielegalny przemyt ludzi przez granicę białorusko-polską, łamiąc tym obowiązujące przepisy i osiągając z tego tytułu  korzyści majątkowe. 

 

Grupa rozpoczynała swoje działania  już na terenie Turcji, Iraku i na Białorusi. Imigrantami byli najczęściej Irakijczycy, Syryjczycy i Palestyńczycy, którzy najpierw trafiali na Białoruś, a następnie po nielegalnym przekroczeniu granicy z Polską, byli transportowani w głąb kraju, aż do granicy niemieckiej, skąd przedostawali się innych do krajów Europy Zachodniej. W ten sposób przemycono nawet 2 600 osób. Imigrant płacił przemytnikom co najmniej kilka tysięcy dolarów. 

 

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy dokonywali przerzutu obcokrajowców, nieposiadających dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy Unii Europejskiej.

Źródło: Prokuratura Krajowa

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną