Papież Franciszek: żadna wojna nie jest warta łez dzieci

0
0
3
Franciszek
Franciszek / Pixabay

W poniedziałek, 20 listopada przypadła rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga skierowana jest na najmłodszych. Z okazji głos zabrał też papież Franciszek.

Podkreśla się, że jest to jeden z najpowszechniej ratyfikowanych dokumentów na świecie, a jednocześnie najbardziej zaniedbywany w praktyce.

Ojciec Święty, jak donosi vatikan.news, przypomniał o tak wielu dzieciach „pozbawionych podstawowego prawa do życia oraz integralności fizycznej i psychicznej z powodu konfliktów”. „Ileż dzieci zostaje zmuszonych do uczestnictwa lub asystowania w walkach i noszenia potem blizn?” – pytał Franciszek i dodał: „Żadna wojna nie jest warta łez dzieci”.

Z raportu przygotowanego z okazji Dnia Praw Dziecka wynika, że najgorszym miejscem dla najmłodszych na świecie jest Republika Środkowoafrykańska. Trzynaścioro na sto dzieci umiera przed osiągnięciem piątego roku życia, a niespełna połowa ma szansę na pójście do szkoły podstawowej. Podobna sytuacja ma miejce również  w wielu innych krajach Afryki i Ameryki Południowej czy w Azji. Trudną sytuację dzieci pogłębia nie tylko angażowanie ich w konfliktach zbrojnych, ale też proceder wykorzystywania seksualnego, czy zmuszania do pracy.

Raport porusza tez sprawę  znaczącej dyskryminacji dziewczynek. W wielu krajach mają one dużo mniej praw od swoich rówieśników - chłopców. Rzadziej są wysyłane do szkoły.

W Indiach umiera co roku ok. 2 mln dzieci poniżej piątego roku życia, głównie z powodu biegunki, zapalenia płuc, malarii i HIV, a 28 procent dzieci umiera z powodu złych warunkóws sanitarnych  i złej jakości wody pitnej. Urodzenie córki w Indiach oznacza prawdziwą katastrofę i jest postrzegane  jako ciężar, podczas gdy narodziny syna zawsze oznaczają dla rodziców błogosławieństwo. Wynika to z hinduskiej kultury, która m.in. tradycyjnie nakazuje kobietom wniesienie posagu przy ślubie.

Z okazji Dnia Praw Dziecka przypomniano też o znaczącej wzroście liczby dzieci na terenach ogarniętych konfliktami i wojnami - mowa jest o prawie 470 mln nieletnich. Tymczasem ponad 150 mln dzieci zmusza się na całym świecie do pracy, często w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka obchodzony jest również w Polsce. Ustanowiony on został uchwałą Sejmu RP  z 7 listopada 2014 roku na dzień 20 listopada.

 

 

Źródło: vatican.news

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną