Najwyższy patriotyczny biskup Chin nie pozostawia złudzeń

0
0
0
Abp Li Shan of Beijing
Abp Li Shan of Beijing / Bundesministerium für Europa, Integration und Äusseres, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Najwyższy patriotyczny biskup Chin wypowiedział się o sinizacji.

Arcybiskup Joseph Li Shan z Pekinu podkreślił znaczenie budowania jedności między chińskimi katolikami na kontynencie i w Hongkongu poprzez promowanie katolickiej duchowości i wysiłków ewangelizacyjnych zgodnie z procesem sinizacji po swojej trzydniowej wizycie w Hongkongu.

Sinizacja to proces, w którym praktyki religijne są inkulturowane w kontekście chińskiego społeczeństwa, tak aby zostały zasymilowane z lokalnymi zwyczajami, stylami i językiem. Jednak dla Komunistycznej Partii Chin (KPCh) nabrał on nowego, politycznego wymiaru, w którym wierzenia i praktyki religijne są modyfikowane, aby pasowały do ram ideologii partii.

"Modlimy się, aby pod przewodnictwem objawienia Świętego Ducha Bożego, pod kierunkiem ducha komunii Kościoła i pod pilnym poszukiwaniem nas wszystkich, chiński Kościół był w stanie promować dzieło ewangelizacji i duchowości w kierunku sinizacji" - powiedział Li po swojej wizycie w dniach 13-15 listopada.

Oczekiwana z niecierpliwością wizyta Li była o tyle ważna, że po raz pierwszy najwyższy biskup Chin kontynentalnych odwiedził Hongkong. Kardynał Stephen Chow wystosował zaproszenie po swojej wizycie w Pekinie w dniach 17-21 kwietnia, która była pierwszą wizytą biskupa Hongkongu na kontynencie od czasu przekazania Hongkongu przez Brytyjczyków Chińczykom w 1997 roku.

Wizyta była również znacząca ze względu na napięcia między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową po jednostronnym mianowaniu przez Chiny kilku biskupów, co stanowi naruszenie warunków porozumienia chińsko-watykańskiego, które zostało odnowione po raz drugi w 2022 roku.

Komentarze Li otworzyły konferencję teologiczną "Kościół synodalny i Kościół w Chinach: Komunia, uczestnictwo, misja" w ostatnim dniu wizyty.

"Kościół powinien nadążać za duchem czasu i szybko dostosowywać ukierunkowanie, metody i sposoby ewangelizacji w miarę rozwoju i postępu społeczeństwa. Powinien dążyć do wypełniania swoich właściwych funkcji, angażować się w odpowiedzialność społeczną i zwracać uwagę na źródła utrzymania ludzi" - powiedział Li, jak donosi serwis informacyjny diecezji Hongkongu, The Sunday Examiner.

Przed konferencją, 15 listopada, Li koncelebrował mszę z kardynałem Stephenem Chow i kardynałem Johnem Tong Hon, 84, emerytowanym biskupem Hongkongu, w katedrze Niepokalanego Poczęcia. Kardynał Joseph Zen, 91, również emerytowany biskup regionu, który był głośnym przeciwnikiem porozumienia chińsko-watykańskiego, nie był obecny.

Przed wizytą Li w Hongkongu, Zen napisał: "Nigdy nie konsekruj biskupa bez pozwolenia. Sakramenty mogą być poświęcone, ale wiara nie może być poświęcona! Pamiętaj! Pamiętaj!".

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną