Ponad 500 pracowników domaga się przywrócenia Altmana w OpenAI

0
0
1
Sam Altman
Sam Altman / Autorstwa TechCrunch - TechCrunch Disrupt San Francisco 2019 - Day 2, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=92008259

Ponad 730 pracowników OpenAI podpisało list, w którym twierdzą, że mogą odejść i dołączyć do Sama Altmana w Microsofcie, chyba że zarząd startupu zrezygnuje i ponownie mianuje usuniętego dyrektora generalnego.

W OpenAI doszło w poniedziałek do otwartego buntu, w którym ponad 730 pracowników podpisało list otwarty grożący odejściem, chyba że zarząd zrezygnuje i przywróci Sama Altmana na stanowisko dyrektora generalnego, wraz ze współzałożycielem i byłym prezesem Gregiem Brockmanem. Altman został kontrowersyjnie zwolniony przez zarząd w piątek.

"Proces, w ramach którego zwolniłeś Sama Altmana i usunąłeś Grega Brockmana z zarządu, zagroził całej tej pracy i podważył naszą misję i firmę" - czytamy w liście. "Twoje zachowanie jasno pokazało, że nie masz kompetencji do nadzorowania OpenAI".

Co ciekawe, wśród sygnatariuszy listu znajduje się Ilya Sutskever, główny naukowiec firmy i członek jej zarządu, który został obwiniony o koordynowanie zamachu stanu przeciwko Altmanowi. Do godziny 17:10 ET w poniedziałek list podpisało około 738 z około 770 pracowników OpenAI, czyli około 95 procent firmy.

Krótko przed opublikowaniem listu, Sutskever opublikował na X: "Głęboko żałuję mojego udziału w działaniach zarządu. Nigdy nie zamierzałem zaszkodzić OpenAI. Kocham wszystko, co razem zbudowaliśmy i zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby ponownie zjednoczyć firmę".

Publikacja listu następuje po niezwykłym weekendzie w Dolinie Krzemowej. Zarząd OpenAI usunął Altmana ze stanowiska w piątek, twierdząc, że "nie był konsekwentnie szczery w komunikacji z zarządem, utrudniając mu wykonywanie jego obowiązków".

Mira Murati, dyrektor ds. technologii OpenAI, została mianowana tymczasowym dyrektorem generalnym.

Po reakcjach inwestorów, w tym Microsoftu, zarząd OpenAI wydawał się otwarty na powrót Altmana do kierowania firmą. Altman opublikował w niedzielę zdjęcie, na którym nosi plakietkę gościa w siedzibie firmy. Ale wczoraj wieczorem zarząd powiedział pracownikom, że Altman nie wróci do firmy.

Kilka godzin później dyrektor generalny Microsoftu Satya Nadella ogłosił, że Altman i Brockman dołączą do giganta technologicznego Microsoft, aby kierować nową zaawansowaną jednostką badawczą AI.

Źródło: wired.com

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną