Nowa fala koronawirusa przybiera na sile

0
0
6
Maska
Maska / Pixabay

COVID-19 nie daje o sobie zapomnieć, a nowa fala koronawirusa przybiera na sile. Świadczą nie tylko dane z przychodni i szpitali, ale rownież wyniki badań ścieków omunalnych.

Resort zdrowia rejestruje codziennie kilka tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Zwłaszcza w ostatnich dniach liczba  zachorowań niebezpiecznie rośnie. Coraz częściej notuje się też śmiertelne przypadki  powodu  Covid-19.

O tym, że ten   groźny wirus  ciągle jest w Polsce obecny świadczą nie tylko statystyki służby zdrowia, ale również wyniki badań komunalnych ścieków w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.

W Warszawie i okolicy próbki do badań pobierane są w czterech stałych punktach z sieci kanalizacyjnej. Pierwszym jest oczyszczalnia ścieków Południe, znajdująca się przy ulicy Sytej 190/192 w Warszawie, do której trafiają ścieki z południowej części lewobrzeżnej Warszawy, czyli z Ursynowa, Wilanowa, części Mokotowa. Drugi to oczyszczalnia ścieków Pruszków, znajdująca się przy ulicy Domaniewskiej 23 w Pruszkowie, do której trafiają ścieki z warszawskiej dzielnicy Ursus, a także kilku podwarszawskich miejscowości m.in. - Pruszkowa, Piastowa, Michałowic, Ożarowa Mazowieckiego i Brwinowa.

Kolejne dwa punkty dotyczą oczyszczalni ścieków Czajka, znajdującej się przy ulicy Czajki 4/6 w Warszawie, na prawym brzegu Wisły, gdzie trafiają ścieki m.in. z Białołęki, Żerania, Legionowa, Wieliszewa oraz na lewym brzegu tej rzeki, gdzie odprowadzane są ścieki z północnych i centralnych dzielnic lewobrzeżnej Warszawy.

Dane z tych badań  - jak powiedział   w rozmowie z "Faktem" wirusololog Tomasz Dzieciątkowski -- mają przełożenie na sytuację w szpitalach. Tam mamy do czynienia z tendencją wyraźnie  wzrostową.

Od sierpnia  obserwuje się też wzrost liczby genów SARS-CoV-2 w ściekach warszawskiej aglomeracji.

Nie napawa to optymizmem, zwłaszcza gdy porównamy te wartości z ubiegłorocznymi w identycznym okresie, to się okazuje że są one wyższe nawet sześciokrotnie.

 

Źródło: onet

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną