Szokujący raport. TO zabiło 500 tys. ludzi w UE w ciągu roku

0
0
3
Bruksela
Bruksela / Pixabay

Dane pokazują, że toksyczne powietrze zabiło ponad 500 000 osób w UE w 2021 r.

Europejska Agencja Środowiska twierdzi, że połowy zgonów można było uniknąć, ograniczając zanieczyszczenie do zalecanych limitów.

Według szacunków, brudne powietrze zabiło ponad pół miliona ludzi w UE w 2021 r., a około połowy zgonów można było uniknąć, ograniczając zanieczyszczenie do limitów zalecanych przez lekarzy.

Naukowcy z Europejskiej Agencji Środowiska przypisali 253 000 przedwczesnych zgonów stężeniom drobnych cząstek stałych znanych jako PM2,5, które przekroczyły maksymalne wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia wynoszące 5 µg/m3. Kolejne 52 000 zgonów spowodowanych było nadmiernym poziomem dwutlenku azotu, a 22 000 zgonów wynikało z krótkotrwałego narażenia na nadmierny poziom ozonu.

"Dane opublikowane dziś przez EEA przypominają nam, że zanieczyszczenie powietrza jest nadal najważniejszym środowiskowym problemem zdrowotnym w UE", powiedział Virginijus Sinkevičius, komisarz UE ds. środowiska.

Lekarze twierdzą, że zanieczyszczenie powietrza jest jednym z największych zabójców na świecie, ale liczba zgonów szybko spadnie, jeśli kraje oczyszczą swoje gospodarki. W latach 2005-2021 liczba zgonów spowodowanych PM2,5 w UE spadła o 41%, a UE zamierza osiągnąć 55% do końca dekady.

WHO, która zaostrzyła swoje wytyczne dotyczące jakości powietrza w 2021 r., ostrzega, że żadnego poziomu zanieczyszczenia powietrza nie można uznać za bezpieczny, ale ustaliła górne limity dla niektórych zanieczyszczeń.

Źródło: Guardian

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną