Jest decyzja sądu w sprawie Pistoriusa, który zastrzelił swoją dziewczynę

0
0
2
Oscar Pistorius
Oscar Pistorius / Autorstwa Elvar Pálsson from Iceland. - Oscar Pistorius., CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4318927

Południowoafrykański biegacz olimpijski Oscar Pistorius może ubiegać się o zwolnienie warunkowe 10 lat po zabiciu swojej dziewczyny.

Biegacz olimpijski z podwójną amputacją był jednym z najbardziej podziwianych sportowców na świecie, zanim zabił swoją dziewczynę, strzelając do niej wielokrotnie przez drzwi toalety w swoim domu w Walentynki 2013 roku.

Pistorius, który w tym tygodniu skończył 37 lat, trafił do więzienia pod koniec 2014 roku. Otrzymał drugą szansę na zwolnienie warunkowe w ciągu ośmiu miesięcy po tym, jak został niesłusznie uznany za niekwalifikującego się do przedterminowego zwolnienia podczas pierwszego przesłuchania w marcu. Stało się tak z powodu błędu popełnionego przez sąd apelacyjny w sprawie daty oficjalnego rozpoczęcia odbywania kary.

Pistorius został początkowo skazany za zawinione zabójstwo - zarzut porównywalny do nieumyślnego spowodowania śmierci - za zabicie Reevy Steenkamp. Wyrok ten został unieważniony i Pistorius został skazany za morderstwo po apelacji prokuratorów. Prokuratorzy odwołali się również od początkowego wyroku sześciu lat za morderstwo, a Pistorius został ostatecznie skazany na 13 lat i pięć miesięcy więzienia.

Poważni przestępcy w RPA muszą odbyć co najmniej połowę swojego wyroku, aby kwalifikować się do zwolnienia warunkowego, co Pistorius już zrobił.

"Wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że wszystkie programy, które były zawarte w jego planie kary poprawczej, zostały ukończone" - powiedział dziennikarzom rzecznik Departamentu Więziennictwa Singabakho Nxumalo przed przesłuchaniem, które miało się odbyć w więzieniu w Pretorii, gdzie przetrzymywany jest Pistorius. "Teraz decyzja należy do komisji ds. zwolnień warunkowych".

Pistorius zeznał podczas procesu o morderstwo, że zabił Steenkamp przez pomyłkę, myśląc, że jest niebezpiecznym intruzem ukrywającym się w jego łazience w środku nocy, kiedy strzelił cztery razy przez drzwi z licencjonowanego pistoletu 9 mm. Oskarżyciele twierdzili, że Steenkamp, 29-letnia modelka i gwiazda reality TV, uciekła do toalety podczas nocnej kłótni, a Pistorius zabił ją w przypływie gniewu.

Źródło: ap news

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną