Izrael uwolnił 39 palestyńskich więźniów

0
0
2
Więzienie
Więzienie / Pixabay

Łącznie 39 palestyńskich więźniów zostało zwolnionych z izraelskich więzień w zamian za grupę zakładników przetrzymywanych przez Hamas.

Porozumienie - w którym pośredniczył Katar - obejmuje czterodniową przerwę w walkach.

Są oni oskarżeni o szereg przestępstw, od rzucania kamieniami po usiłowanie zabójstwa. Niektórzy z nich zostali skazani, podczas gdy inni oczekują na proces.

Grupa 24 kobiet i 15 nastoletnich chłopców została zwolniona przez punkt kontrolny Beituniya na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Według izraelskich służb więziennych będą oni mogli wrócić do domu.

Zatrzymani zostali wybrani z listy 300 kobiet i nieletnich sporządzonej przez Izrael.

Mniej niż jedna czwarta osób znajdujących się na liście została skazana - zdecydowana większość jest przetrzymywana w areszcie tymczasowym w oczekiwaniu na proces. Większość z nich to nastoletni chłopcy - 40% z nich ma mniej niż 18 lat. Jest też jedna nastoletnia dziewczyna i 32 kobiety.

Wcześniej droga przy punkcie kontrolnym Beituniya, niedaleko Ramallah, była przesiąknięta zapachem gazu łzawiącego. Grupy palestyńskich mężczyzn i chłopców stanęły naprzeciw izraelskiej armii ustawiającej się na drodze przed nimi.

Wojsko wystrzeliło gumowe kule i gaz łzawiący w kierunku tłumu, aby ich odepchnąć.

Niektórzy ze zgromadzonych młodych ludzi rzucali kamieniami i kanistrami z gazem łzawiącym w stronę żołnierzy.

"To znak nadziei dla Palestyńczyków i Izraelczyków, że zawieszenie broni będzie kontynuowane, a zabijanie ustanie" - powiedział BBC Mohammed Khatib, który był w tłumie.

Po uwolnieniu więźniów autobus, który ich przewoził, przedarł się przez morze radosnych palestyńskich zwolenników.

Przez okna widać było tańczących więźniów, jednego owiniętego w palestyńską flagę. Na zewnątrz telefony komórkowe zostały podniesione do szyby wśród okrzyków powitania i "Bóg jest wielki".

Kilka osób w tłumie machało flagami Hamasu, ale inni mówili o palestyńskiej jedności, małej chwili zwycięstwa w środku wyczerpującej wojny.

Dla Izraela uwolnieni więźniowie stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa; dla Palestyńczyków zgromadzonych tutaj, aby ich powitać, są oni ofiarami izraelskiej okupacji - a ich uwolnienie jest symbolem.

Trzynastu izraelskich zakładników zostało uwolnionych przez Hamas na mocy porozumienia rozejmowego. W piątek potwierdzono, że powrócili oni do Izraela.

Premier Tajlandii powiedział, że grupa obywateli Tajlandii przetrzymywanych jako zakładnicy przez Hamas w Strefie Gazy również została uwolniona - niezależnie od porozumienia rozejmowego zawartego za pośrednictwem Kataru.

Źródło: BBC

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną