Zielone światło od rządu dla drugiej elektrowni jądrowej

0
0
3
Elektrownia atomowa
Elektrownia atomowa / Pixabay

,,Jest pozytywna decyzja zasadnicza dla budowy elektrowni jądrowej z Koreańczykami. To oznacza oficjalną zgodę rządu dla tej inicjatywy'' – donosi Business Insider Polska powołując się na źródło zbliżone do resortu klimatu.

Decyzję zasadniczą ,,ostatnim rzutem na taśmę'' miała podpisać dziś Anna Moskwa, szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska. To oznacza, że resort ten formalnie potwierdził, że inwestycja w elektrownię jądrową, która jest wspólnym przedsięwzięciem spółki Skarbu Państwa – PGE, ZE PAK należącego do Zygmunta Solorza i koreańskiego koncernu KHNP, jest zgodna z realizowaną przez państwo polityką energetyczną.

Decyzja zasadnicza uprawnia partnerów biznesowych atomowego projektu do ubiegania się o uzyskanie kolejnych decyzji administracyjnych – m.in. lokalizacyjnej, pozwolenia na budowę oraz załtwiania wielu innych formalności.

W lipcu tego roku decyzję zasadniczą dostała inna państwowa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), która wespół z amerykańskim partnerem Westinghouse chce budować duży blok elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Polska stoi obecnie przed wielkim wyzwaniem jakim jest budowa nowych mocy wytwórczych dla energetyki. Dlatego Ministerstwo Klimatu i Środowiska - jak czytamy na stronie ministerstwa - prowadziło analizy możliwości potencjalnych efektów rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Przeanalizowało też możliwości polskiego przemysłu do budowy i ekspoloatacji elektroni jadrowych. Wyłoniło 292 branże (wg PKD), w których polskie przedsiębiorstwa mają kompetencje do realizacji zleceń w przemyśle jądrowym. Blisko 400 podmiotów dysponuje wystarczającym potencjałem , w tym kilkadziesiąt doświadczeniem w realizacji przynajmniej jednego projektu jądrowego w ostatnich latach.

Powstanie pierwszych bloków elektrowni jądrowych w Polsce będzie możliwe w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

 

 

 

Źródło: Business Insider, gov.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną