Unijne sankcje za konfiskatę Carlsberga, Adidasa i Danona

0
0
2
Adidas
Adidas / Pixabay

Komisja Europejska chce sankcji dla państwa rosyjskiego i Rosjan, którzy przejęli kontrolę nad oddziałami europejskich firm, działającymi na terenie Rosji.

Po inwazji na Ukrainę, a więc od lutego 2022 r. państwo rosyjskie skonfiskowało 93 zagraniczne firmy funkcjonujące na terenie Rosji. Usprawiedliwiając swoje działania jako wynikające z obaw o bezpieczeństwo swojego kraju, przejęło ich aktywa o łącznej wartości ponad 400 milionów dolarów. Wśród zagrabionych przez Kreml przedsiębiorstw znalazły się rosyjskie oddziały europejskich firm m.in. duńskiego browaru Carlsberg, francuskiego producenta żywności Danone czy niemieckej firmy odzieżowej Adidas.

Jak donosi portal politico.eu powołując się na rosyjską agencję informacyjną TASS, przejęte firmy, już jako państwowe trafiły pod zarząd ludzi z otoczenia Władimira Putina. Jako przykład podaje 32-letniego Yakuba Zakrieva – krewnego czeczeńskiego przywódcy Ramzana Kadyrowa i sojusznika Putina - który został mianowany zarówno szefem rosyjskiego oddziału Danone, jak i Carlsberga.

Za nieuprawnione przejęcie europejskich firm na Rosję mogą być nałożone sankcje Unii Europejskiej. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiła Komisja Europejska. Dokument ten musi jednak uzyskać poparcie rządów całego unijnego bloku.

Od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej Bruksela przeforsowała 11 pakietów sankcji wobec Moskwy, obejmujących różne sektory- od energii do bankowości. Obecny, dwunasty pakiet zaproponowany przez Komisję, który ma wejść w życie do końca roku, koncentruje się głównie na zakazie importu rosyjskich diamentów do Europy.

Jeśli ci, którzy czerpią korzyści z konfiskaty majątku europejskich przedsiębiorstw zaangażują się w tego typu transakcje, automatycznie znajdą się na liście sankcji, ze wszystkimi konsekwencjami dla firmy i dla właścicieli, w tym ograniczeniami finansowymi i ograniczeniami podróży.

 

 

 

Źródło: politico.eu

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną