Adwent. Co musisz wiedzieć

2
0
1
Adwent
Adwent / Pixabay

Adwent rozpoczyna się w tym roku w niedzielę, 3 grudnia. Większość katolików, nawet tych, którzy rzadko chodzą na mszę, wie, że Adwent wiąże się z wieńcem ze świecami, prawdopodobnie "kalendarzem" z ukrytymi czekoladkami i rozplątywaniem sznurków lampek choinkowych. Ale Adwent to znacznie więcej. Oto wyjaśnienie, czym tak naprawdę jest Adwent.

Naród izraelski przez pokolenia czekał na przybycie obiecanego Mesjasza. Ich poezja, pieśni i opowieści, a także kult religijny skupiały się na oczekiwanym zbawicielu, który przyjdzie do nich, aby uwolnić ich z niewoli i poprowadzić do spełnienia wszystkiego, co Bóg obiecał.

Izrael tęsknił za Mesjaszem, a Jan Chrzciciel, który przyszedł przed Jezusem, obiecał, że Mesjasz nadchodzi i można go znaleźć w Jezusie Chrystusie, Synu Bożym, "Baranku Bożym, który gładzi grzechy świata".

Adwent jest okresem w życiu Kościoła, którego celem jest odnowienie doświadczenia oczekiwania i tęsknoty za Mesjaszem. Chociaż Chrystus już przyszedł na świat, Kościół zaprasza nas do odnowienia naszego pragnienia Pana głębiej w naszym życiu i do odnowienia naszego pragnienia triumfalnego drugiego przyjścia Chrystusa na świat.

Adwent to czas, w którym przygotowujemy się do Bożego Narodzenia, pamiątki przyjścia Jezusa Chrystusa na świat. Przygotowania mają charakter praktyczny, taki jak dekorowanie choinek i wręczanie prezentów, ale mają również charakter duchowy.

W czasie Adwentu jesteśmy zaproszeni do częstszego wchodzenia w ciszę, do modlitwy i refleksji, do Pisma Świętego i do sakramentalnego życia Kościoła - wszystko po to, aby przygotować się do świętowania Bożego Narodzenia.

Katechizm Kościoła Katolickiego mówi, że celem Adwentu jest uobecnienie nam i naszym rodzinom "starożytnego oczekiwania na Mesjasza (...) poprzez udział w długim przygotowaniu na pierwsze przyjście Zbawiciela".

Adwent pochodzi od łacińskiego "ad + venire", co zasadniczo oznacza "przyjść" do" lub "przyjść w kierunku". "Ad + venire" jest rdzeniem łacińskiego "adventus", co oznacza "przybycie".

Tak więc Adwent jest okresem przybycia: przybycia Chrystusa do naszych serc, do świata i do niezwykłego Bożego planu naszego zbawienia.
A więc trwa cztery tygodnie?

Adwent ma nieco inną długość każdego roku. Rozpoczyna się cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem. Ale ponieważ Boże Narodzenie przypada na stałą datę i może wypadać w różne dni tygodnia, Adwent może trwać tak krótko, jak trzy tygodnie i jeden dzień (tak jak w tym roku), lub tak długo, jak cztery tygodnie.

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną