Quatargate: setki dokumentów ujawniają skalę skandalu korupcyjnego w UE

0
0
2
Parlament Europejski
Parlament Europejski / Pixabay

Ogromny zbiór dokumentów, które wyciekły z policyjnego śledztwa w sprawie największej od dziesięcioleci afery korupcyjnej w Unii Europejskiej, ujawnia pełną skalę skandalu w Parlamencie Europejskim.

W ciągu czterech lat akta sugerują, że kluczowi podejrzani, w tym były poseł do Parlamentu Europejskiego Pier Antonio Panzeri i jego pomocnik Francesco Giorgi, skrupulatnie rejestrowali rzekome próby manipulowania Parlamentem, najważniejszym organem demokratycznym UE, i szerszymi debatami politycznymi.

Według twierdzeń zawartych w aktach, ich podejrzani płatnicy z Kataru, Maroka i Mauretanii wydali na tę pracę około 4 milionów euro.

Skandal po raz pierwszy wyszedł na jaw dokładnie rok temu w tym tygodniu, kiedy Panzeri, Giorgi i inne kluczowe postacie zostały aresztowane w wyniku serii dramatycznych nalotów z udziałem worków z gotówką i ponurych opowieści o zagranicznej ingerencji w serce unijnej demokracji.

Działania zarejestrowane w dokumentach obejmują niektóre z nich, które mają znaczący wpływ na funkcjonowanie Unii Europejskiej - takie jak planowanie zabicia sześciu rezolucji parlamentarnych potępiających przestrzeganie praw człowieka przez Katar i praca nad zapewnieniem umowy o ruchu bezwizowym między Doha a UE.

Ale operacje mogą być również drobne: Giorgi zauważył kiedyś, że każdy egzemplarz niepochlebnej książki na temat Kataru, który można było znaleźć w parlamencie, został starannie "zniszczony".

Wśród plików widzianych przez POLITICO znajdował się arkusz kalkulacyjny z ośmioma zakładkami na laptopie Giorgiego, skonfiskowany w jego mieszkaniu w Brukseli, zawierający listę setek działań wywierających wpływ, które sieć rzekomo prowadziła w latach 2018-2022.

Źródło: POLITICO

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną