Fałszowali olej do produkcji biopaliw

0
0
1
Oleje
Oleje / Pixabay

15 osób zostało tymczasowo aresztowanych w śledztwie w sprawie nielegalnego wytwarzania komponentów biopaliw.

Na ślad fałszowania dokumentacji związanej z produkcją i obrotem olejem posmażalniczym, który następnie jest przetwarzany na surowiec do produkcji paliw wpadły Urzędy Celno-Skarbowe  - Zachodniopomorski  i Opolski.  To one zawiadomiłu Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu.

 

Pożądany odpad

 

W obrocie legalnym producenci wykorzystują olej posmażalniczy, powstały jako odpad w gastronomii, do produkcji biokomponentów. To bardzo pożyteczny zabieg, bowiem ponowne użycie produktu ubocznego ma na celu obniżenie emisji dwutlenku węgla. Jest to jednak produkt trudno dostępny, a jednoczesnie bardzo pożądany, gdyż  producenci paliw na terenie Unii Europejskiej wykorzystujący biokomponent pochodzący z odzysku odpadu, uzyskują z tego tytułu preferencje w zakresie rozliczenia w krajach Unii Europejskiej tzw. Narodowego Celu Wskaźnikowego oraz Narodowego Celu Redukcyjnego.

 

 „Fałszowanie” oleju

 

W przedsiębiorstwach, którymi zainteresowali się funkcjonariusze,  olej posmażalniczy nie powstawał jako odpad w toku przetwarzania lub produkcji produktów spożywczych, ale był specjalnie produkowany. Robiono to w specjalnych fabrykach, gdzie ogrzewano oleje roślinne i zwierzęce. Stosowano różne technologie uzyskiwania oleju posmażalniczego, lecz w każdym przypadku olej smażalniczy nie był odpadem, jak w przypadku legalnej produkcji, lecz produktem zasadniczym.

 

Takie działanie przedsiębiorców zostało uznane jako fałszowanie oleju posmażalniczego, dodatkowonaruszające zasadę uczciwej konkurencji na rynku paliw.

 

Czynności procesowe

 

W związku  z tą sprawą zatrzymanych zostało 15 osób. Zarzucono im działanie w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem olejem posmażalniczym, olejami roślinnymi i biokomponentami,  m.in. sfałszowania faktur VAT na sprzedaż towaru o wartości ponad 223 mln zł oraz prania brudnych pieniędzy.

Na wniosek prokuratora sądy zastosowały wobec wszystkich tymczasowe aresztowanie. Dotychczas zabezpieczono mienie podejrzanych o łącznej wartości ponad 27 mln zł.

Przeprowadzono też czynności procesowe

w „wytwórni” oleju posmażalniczego w województwie łódzkim, u producenta biokomponentów we Wrocławiu oraz w firmie handlującej olejami roślinnymi w województwie śląskim. Potwierdziły one wcześniejsze ustalenia funkcjonariuszy.

 

 

 

 

Źródło: Prokuratura Krajowa

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną