Ołena Zełenska twierdzi, że Ukraińcom grozi "śmiertelne niebezpieczeństwo"

1
0
15
Olena Zełeńska
Olena Zełeńska / Autorstwa President.gov.ua, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=127553251

Ołena Zełenska ostrzegła, że Ukraińcom grozi "śmiertelne niebezpieczeństwo", jeśli kraje zachodnie nie będą kontynuować wsparcia finansowego.

Pierwsza dama Ukrainy rozmawiała w niedzielę z Laurą Kuenssberg dzień po tym, jak republikańscy senatorowie w USA zablokowali kluczową ustawę o pomocy.

Zapewniłaby ona Ukrainie wsparcie o wartości ponad 60 miliardów dolarów (47,8 miliarda funtów).

Przemawiając kilka godzin po rosyjskim ataku rakietowym, powiedziała: "Jeśli świat się zmęczy, po prostu pozwolą nam umrzeć".

Biały Dom ostrzegł, że amerykańskie fundusze dla Ukrainy mogą się wkrótce wyczerpać, ale Republikanie wstrzymali porozumienie w sprawie zatwierdzenia większej pomocy.

Republikanie starają się uzyskać kompromis od prezydenta Joe Bidena i Demokratów w Kongresie w sprawie finansowania amerykańskich środków granicznych w zamian za ich poparcie.

Prezydent Biden powiedział, że brak zgody na pomoc dla Ukrainy byłby "prezentem" dla prezydenta Władimira Putina, ostrzegając, że historia "surowo osądzi tych, którzy odwrócili się od sprawy wolności".
Laura Kuenssberg przeprowadza wywiad z Oleną ZelenskąŹródło zdjęcia: Anton Kulakowskiy

Prawie dwa lata od nielegalnej inwazji Rosji na Ukrainę, pierwsza dama wyraziła poważne zaniepokojenie opóźnieniami w finansowaniu.

W ekskluzywnym wywiadzie, który zostanie wyemitowany w niedzielę, Olena Zełenska powiedziała BBC, że spowolnienie pomocy stanowi "śmiertelne niebezpieczeństwo" dla jej kraju.

Powiedziała: "Naprawdę potrzebujemy pomocy. Mówiąc najprościej, nie możemy zmęczyć się tą sytuacją, bo jeśli to zrobimy, zginiemy".

"A jeśli świat się zmęczy, po prostu pozwoli nam umrzeć".

Pierwsza dama kontynuowała: "Bardzo nas boli, gdy widzimy oznaki, że namiętna chęć niesienia pomocy może wygasnąć".

"To dla nas kwestia życia. Dlatego boli nas, gdy to widzimy".

 

Źródło: BBC

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną