UE wzywa do szybszego działania w sprawie ograniczenia paliw kopalnych

0
0
3
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / https://www.flickr.com/photos/124913477@N08/14086693619

UE wzywa szefa COP28 ds. ropy do przystąpienia do procesu stopniowego wycofywania paliw kopalnych.

Sułtan al-Jaber, przewodniczący szczytu klimatycznego, prezes COP28 i dyrektor generalny Abu Dhabi National Oil Company, musi pomóc zidentyfikować, w jaki sposób możemy otworzyć tę drogę - powiedziała POLITICO Teresa Ribera, hiszpańska minister ds. transformacji ekologicznej, która w trwających obecnie negocjacjach reprezentuje rządy UE.

Teresa Ribera uważa, że Sultan al-Jaber, musi przyjąć bardziej aktywną rolę w ostatnich dniach trwających w tej sprawie rozmów. |

- Unia Europejska jest zdania, że nadszedł czas, aby przewodniczący tegorocznych globalnych rozmów klimatycznych przyśpieszył i naciskał na stopniowe wycofywanie paliw kopalnych.

- Jesteśmy w trudnym momencie, potrzebujemy wyraźnego zaangażowania prezesa COP - powiedziała w wywiadzie dla POLITICO. - Powinien odgrywać nie tylko rolę moderatora, ale także rolę lidera próbującego określić, w jaki sposób możemy otworzyć tę drogę w kierunku wyników, które musimy uzyskać.

Komentarze Ribery pojawiły się w momencie, gdy producenci ropy zintensyfikowali kampanię przeciwko wysiłkom do stopniowego wycofywania paliw kopalnych.

W liście, który wyciekł do wielu agencji informacyjnych w piątek wieczorem, sekretarz generalny kartelu naftowego OPEC wezwał kraje członkowskie - w tym ZEA i Arabię Saudyjską - do odrzucenia każdego dokumentu, który będzie dotyczył produkcji i zużycia paliw kopalnych.

"Wydaje się, że nieuzasadniona i nieproporcjonalna presja na paliwa kopalne może osiągnąć punkt krytyczny z nieodwracalnymi konsekwencjami, ponieważ projekt decyzji nadal zawiera opcje na wycofanie paliw kopalnych" - czytamy w liście podpisanym przez Haitham Al Ghais.

Ribera nazwała nacisk OPEC „obrzydliwym”, a w komentarzach dla POLITICO powiedziała, że spodziewa się, że al-Jaber spełni swoją obietnicę zapewnienia, że ten szczyt będzie „punktem zwrotnym”.

- Zdecydowana większość reprezentowanych tutaj partii chce zobaczyć jasną ścieżkę w kierunku spadku i stopniowego wycofywania paliw kopalnych - powiedziała Ribera. Argumentowała, że ostateczne porozumienie powinno zawierać odniesienia do osiągnięcia szczytu globalnej emisji gazów cieplarnianych do 2025 r. oraz odniesienia do wykorzystania technologii wychwytywania dwutlenku węgla emitowanego na dużą skalę.

 

Źródło: Politico

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną