Trybunał Konstytucyjny zdecydował w sprawie unijnych kar nałożonych na Polskę
Kara nałożona na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości UE jest niekonstytucyjna. Tak uznał Trybunał Konstytucyjny.
Rozpatrując wniosek złożony przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy unijne, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył na Polskę kary, są niekonstytucyjne. Dotyczy to sprawy kopalni Turów i ówczesnej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
- Utrzymanie w obrocie prawnym kwestionowanej normy prawa unijnego mogłoby prowadzić do sytuacji, w której RP mogłaby przestać funkcjonować jako państwo suwerenne - uzasadniał wyrok sędzia Zbigniew Jędrzejewski. - TK uznał, że kwestionowane normy przede wszystkim naruszyły zasadę praworządności i związane z nią zasady suwerenności narodu i nadrzędności konstytucji - podkreślał sędzia Jędrzejewski.
Zdaniem sędziego, Traktat o funkcjonowaniu UE jest tak sformułowany, że nie wynika z niego w żaden sposób, by kary pieniężne tego rodzaju mogły być nakładane w postępowaniu dotyczącym wyegzekwowania zastosowania się do środka tymczasowego. Podstawą do nakładania kar powinno być orzeczenie TSUE wydane w określonej traktatem procedurze, a nie postanowienie prezesa, czy innego sędziego TSUE.
Czego dotyczył wniosek prokuratora generalnego do TK?
Prokurator generalny Zbigniew Ziobro domagał się stwierdzenia niekonstytucyjności regulacji prawa unijnego odnoszących się do kwestii nałożeniu przez TSUE na Polskę dwóch kar finansowych. Jedna dotyczyła kopalni Turów, druga ówczesnej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Zwrócił się o zbadanie zgodności z konstytucją art. 279 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w zakresie, w jakim "TSUE przyjmuje, że przepis ten umożliwia nakładanie kar pieniężnych za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego". Zaskarżył także art. 39 Statutu TSUE, który upoważnia prezesa TSUE lub sędziego tego trybunału do nałożenia na kraj członkowski środków tymczasowych odnoszących się do kształtu ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów RP.
Źródło: media