Warszawa: Doszło do wizyty delegacji Parlamentu Europejskiego ds. relacji z Białorusią

3
0
2
https://www.gov.pl/
https://www.gov.pl/ / https://www.gov.pl/

W dniach 20–21 grudnia 2023 roku w Warszawie miała miejsce wizyta delegacji Parlamentu Europejskiego zajmująca się relacjami z Białorusią. Przewodniczącym delegacji był Europoseł Waldemar Tomaszewski z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin.

W składzie delegacji z Polski wyróżnić można polskich europosłów  Janinę Ochojską, Tomasza Frankowskiego i Karola Karskiego. Pojawił się też  europoseł z Węgier Marton Gyongyosi, a także doradca do spraw międzynarodowych dr Bogusław Rogalski. Florian Carmona nadzorował z kolei sprawy organizacyjne. Jest on administratorem PE zajmującym się tematyką związaną z polityką wschodnią. 

Najważniejszym priorytetem spotkania w stolicy było omówienie relacji unijno-białoruskich oraz przeanalizowanie aktualnej sytuacji na Białorusi. Jest to szczególnie istotne dla "mieszkańców podzielonej granicą Wileńszczyzny, którzy posiadają rodziny po drugiej stronie granicy." Spotkanie dotyczyło przede wszystkim problemów jakimi są prześladowania mniejszości narodowej na Białorusi, w tym osób, które przebywają w więzieniach. 

"Europoseł Waldemar Tomaszewski zaproponował konkretne działania dyplomatyczne, które należy podjąć w celu pomocy poszkodowanym Rodakom. Wśród nich wymienił zapewnienie pomocy prawnej oraz opieki lekarskiej dla pozbawionych wolności działaczy polskich na Białorusi, natomiast ich rodziny, przy wykorzystaniu kanałów dyplomatycznych, należy otoczyć opieką rzeczową i finansową"

-możemy przeczytać na portalu l24.lt. 

Podczas delegacji miało miejsce kilka spotkań. M.in. w Sejmie RP z przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Pawłem Kowalem oraz przewodniczącym Komisji Obrony Narodowej Andrzejem Grzybem. Na drugi dzień delegacja PE pod przewodnictwem Europosła Waldemara Tomaszewskiego pojawiła się w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i spotkała z ministrem Radosławem Sikorskim oraz jego współpracownikami. Doszło także do spotkania z niezależnymi mediami na Białorusi i opozycją z Białorusi w tym: Pawłem Łatuszką, Alesiem Michalewiczem i Witalijem Rymaszewskim.

Jak zaznaczyło l24.lt wizyta "była próbą wypracowania nowych możliwości lepszej pomocy obywatelom Białorusi ze strony Unii Europejskiej."

ZDJĘCIA Z WYDARZENIA MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ - KLIKNIJ TUTAJ

 

Źródło: Redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną