Od 1 stycznia 2024 roku do Kenii można wjeżdżać bez wiz

0
1
4
Nairobi
Nairobi / Pixabay

Jak donosi amerykańska telewizja CNN, z początkiem nadchodzącego roku Kenia znosi obowiązek posiadania wizy dla odwiedzających ten kraj. Decyzja ta obejmuje obywateli wszystkich państw na świecie - poinformował 12 grudnia prezydent William Ruto.

Prezydent Ruto powiedział też, że jego rząd uruchomił specjalną platformę cyfrową, która umożliwi wszystkim odwiedzającym wcześniejsze uzyskanie elektronicznego zezwolenia na podróż, zamiast ubiegania się o wizę.

"Nie będzie już konieczne, aby jakakolwiek osoba z dowolnego zakątka globu ponosiła ciężar ubiegania się o wizę do Kenii" - powiedział prezydent, który od dawna opowiadał się za ruchem bezwizowym na kontynencie afrykańskim.

 

Kenia stawia na turystykę

 

Turystyka stanowi jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki Kenii i znacząco dominuje w sektorze usług.

Branża turystyczna oferuje wakacje na plaży wzdłuż wybrzeża Oceanu Indyjskiego, cudowne krajobrazy bezkresnej sawanny, czy słynne safari dzikiej przyrody w głąb lądu.

Turystycznymi atutami Kenii są także ciepły klimat, krajobrazy oraz zróżnicowana fauna i flora.

To wszystko powoduje, że Kenia jest jednym z najliczniej odwiedzanych przez turystów z całego świata krajem w Afryce. Co roku jej granice przekracza ok. 1,5 mln podróżnych, głównie z Wielkiej Brytanii, USA oraz Chin. Infrastruktura turystyczna się tam ciągle rozwija, a międzynarodowe sieci hoteli coraz częściej budują tam swoje obiekty.

Mimo że Kenia słynie głównie ze swoich krajobrazów i bogactwa fauny i flory, jest tam też wiele zabytków kultury, zwłaszcza w największych miastach kraju - Nairobi oraz Mombasie. Znajduje się w nich wiele obiektów historycznych i muzeów.

 

"Kenia ma proste przesłanie dla ludzkości: Witaj w domu!" - powiedział prezydent tego kraju.

 

Nie wszystko w Kenii jest piękne

 

Na stronie gov.pl możemy znaleźć ostrzeżenie polskiego MSZ dla osób wybierających się do tego kraju, które warto wziąć je sobie do serca. W Kenii, w tym w Nairobi i Mombasie występuje zagrożenie atakami terrorystycznymi. W całym kraju wysoki jest także poziom przestępczości pospolitej. Należy zachować szczególną ostrożność w miejscach publicznych, restauracjach, barach i centrach handlowych, podczas widowisk sportowych, a także w obiektach kultu religijnego, lotniskach, hotelach i zatłoczonych miejscach w pobliżu atrakcji turystycznych. Ponadto należy unikać demonstracji i innych dużych zgromadzeń publicznych, które mogą mieć nieprzewidywalny przebieg.

W hrabstwach Garissa oraz Lamu, w szczególności na pograniczu z Somalią, mogą mieć miejsce operacje kenijskich sił zbrojnych i ataki ze strony ugrupowań somalijskich. Występuje tam wysokie zagrożenie porwaniami.

Na pograniczu z Sudanem Południowym i Etiopią operować mogą uzbrojone grupy.

Na terenach wiejskich, w szczególności na północy i wschodzie Kenii, dochodzić może do starć na tle etnicznym oraz pomiędzy pasterzami i ludnością osiadłą.

Problemem pozostaje przestępczość pospolita. Zdarzają się napady z bronią w ręku. Częstym zjawiskiem są drobne kradzieże: wyrywanie torebek, aparatów fotograficznych, zrywanie biżuterii, kradzieże samochodów. Kradzieże dokonywane są też przez otwarte okna pojazdów podczas oczekiwania na światłach lub w korkach ulicznych. Zaleca się pozostawianie przedmiotów wartościowych i dokumentów w sejfach hotelowych i posługiwanie się kopiami dokumentów tożsamości. Nie zaleca się opuszczania miejsca noclegu po zmroku. Należy uważać na wszelkiego rodzaju oszustów i naciągaczy.

W przypadku podejmowania podróży do parków narodowych oraz wszelkich rezerwatów przyrody, włączając parki narodowe: Aberdare, Amboseli, Laikipia, Nakuru, Masai Mara, Mt. Kenya, Samburu, Shimba Hills oraz Tsavo zaleca się, aby wyprawy odbywać w zorganizowanych grupach. Nie zaleca się nawiązywania bliskich kontaktów z dziećmi (zwłaszcza z tzw. dziećmi ulicy), robienia im zdjęć, czy rozdawania słodyczy.

 

Źródło: CNN, gov.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną