Wieża Eiffla zamknięta dla turystów

1
0
0
Wieża Eiffla
Wieża Eiffla / Pixabay

Wieża Eiffla w Paryżu została w środę zamknięta dla zwiedzających z powodu strajku personelu.

Jak poinformowała angielska stacja BBC powołując się  na potężny francuski związek zawodowy CGT, pracownicy protestowali przeciwko sposobowi zarządzania wieżą.

Data strajku nie została wybrana przypadkowo: 27 grudnia przypada setna rocznica śmierci twórcy wieży, Gustave’a Eiffela. Tego dnia w 1923 roku w wieku 91 lat zmarł francuski inżynier i przedsiębiorca  - wizjoner Eiffel.

Ukończona w 1889 r. tzw. Żelazna Dama pozostaje jedną z głównych atrakcji turystycznych świata, przyciągając w zeszłym roku 5,85 miliona zwiedzających, z czego 7% z samej Wielkiej Brytanii.

Firma SWTE, operator wieży, przeprosiła za strajk, który według niego spowodowała część personelu.
Natomiast skrajnie lewicowy związek zawodowy CGT stwierdził, że pracownicy zdecydowali się na strajk, ponieważ firma SETE, „zmierza w stronę katastrofy”, stosując model gospodarczy „zbyt ambitny i nie do utrzymania”, nie doszacowała rocznej liczby odwiedzających oraz kosztów konserwacji i renowacji.

Najwyższe piętro Wieży Eiffla zostanie zamknięte w przyszłym miesiącu ze względu na coroczny remont trwający kilka tygodni.

Strajk nie ostudził zapału tych, którzy chcą uczcić kultowy pomnik i setną rocznicę śmierci jego twórcy.

W środę wieczorem z pierwszego piętra wieży w telewizji i mediach społecznościowych będzie transmitowany koncert dźwięku i światła, będący hołdem dla Gustave’a Eiffela.

Prezydent Francji Emmanuel Macron złożył hołd inżynierowi w poście na X  (dawnym Twitterze): „100 lat, odkąd Gustave Eiffel nas opuścił. Ale jego dziedzictwo dla świata jest bardzo żywe!”

Eiffel, inżynier budownictwa lądowego, zasłynął budową mostów i wiaduktów dla francuskiej sieci kolejowej i przyczynił się do budowy nowojorskiej Statui Wolności.
Jednak najbardziej kojarzony był z wieżą, która została zaprojektowana, aby pokazać na arenie światowej nowoczesny przemysł Francji, jako centralny element Wystawy Paryskiej w 1889 r., czyli z okazji światowych targów.
Zbudowany w nieco ponad dwa lata, był wówczas najwyższym budynkiem na świecie i wkrótce stał się charakterystycznym obrazem stolicy Francji.

 

Źródło: BBC

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną