Wielu Polaków musi wymienić dowody osobiste

0
0
0
Dokument
Dokument / Pixabay

Ponad 2,7 mln Polaków musi w tym roku wymienić dowody osobiste. Jeśli tego nie zrobią mogą zapłacić wysoką karę.

W Polsce dowody osobiste wydawane są na 10 lat. Po tym okresie dokument ten traci swoją ważność, nie można się nim posługiwać , a więc trzeba wyrobić nowy dowód. 

Z tego właśnie powodu największą grupą  osób, których dokumenty tożsamości w tym roku straciły lub stracą ważność są  urodzeni w 1996 roku, gdyż to oni w  2014 roku osiągnęli pełnoletność i prawdopodobnie wtedy wyrabiali swoje pierwsze  dowody. Jeśli tak było to  w tym roku ich dowody stracą ważność.

Do tego dochodzą wszyscy ci, którzy w 2014 roku wymieniali dowody z innych powodów, na przykład zagubienia lub zniszczenia, albo utraty poprzedniej ważności.

Łączna liczba dowodów, które stracą w tym roku ważność to 2 mln 701 tys. 799.  Jak łatwo można wyliczyć, średnio co dwunasty dorosły Polak będzie musiał w tym roku wymienić dowód osobisty.

 

Gdzie i jak wyrobić dowód osobisty?

 

Od kilku lat nie trzeba wcale to robić w  urzędzie gminy, w której jesteśmy zameldowani. Wniosek można bowiem złożyć w dowolnym urzędzie na terenie kraju. Trzeba, niestety, pofatygować się tam osobiście, bowiem urzędnicy muszą pobrać od nas pobrane  odciski palców,  musimy też złożyć w ich obecności wzór podpisu, który zostanie zamieszczony w dowodzie.

 

Co jest potrzebne do wyrobienia nowego dowodu osobistego?

 

Oprócz wypełnienia wniosku musimy dostarczyć też aktualne odpowiednie zdjęcie i dotychczasowy dowód lub paszport. Na miejscu, o czym wspominaliśmy wyżej,  musimy złożyć    wzór podpisu osobistego, a w przypadku osób otrzymujących polskie obywatelstwo także   dokument podróżny.

 

Czy trzeba mieć dowód osobisty?

 

Tak, każdy pełnoletni obywatel musi posiadać dokument tożsamości. Brak dowodu może narazić nas na spore kłopoty oraz  finansowe konsekwencje.

Przepisy ustawy o dowodach osobistych mówią bowiem wprost, że "kto uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny". Dodajmy, że wysokość grzywny ustalana jest przez sąd i może wynieść nawet 5 tys. zł. Warto też pamiętać, że podobne sankcje przewidziano za przetrzymywanie cudzego dokumentu tożsamości lub niezwrócenie dowodu w przypadku utraty polskiego obywatelstwa.

 

Dowód elektroniczny nie zastąpi tradycyjnego

 

Od kilku miesięcy w Polsce obowiązują przepisy, które zrównują plastikowy dowód z aplikacją w potralu mObywatel. To dokument, który w wielu przypadkach może ułatwić życie, ale niestety, nie zastąpi on tradycyjnego dokumentu. Te nie przestają bowiem istnieć  i w dalszym ciągu trzeba je wyrabiać. Elektroniczna aplikacja  jest  tylko cyfrową wersją papierowego dowodu. Nadal  więc spoczywa na nas  obowiązek jego wyrobienia dowodu tradycyjnego lub jego wymiany, gdy tylko utraci ważność lub z jakichś powodów dokument ten  utracimy.

 

Źródło: media

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną