Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok sprawie mediów publicznych
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że decyzja o rozwiązaniu i likwidacji mediów publicznych - radia i telewizji w oparciu o przepisy Kodeksu spółek handlowych jest niekonstytucyjna. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stwierdziło, że ten wyrok TK nie ma mocy ani "jakiejkolwiek doniosłości prawnej".
Trybunał Konstytucyjny w czwartek wydał wyrok odnoszący się do likwidacji mediów publicznych. Uznał, że wszelkie decyzje wydane w sprawie publicznego radia i telewizji na podstawie przepisu Kodeksu spółek handlowych (odwołanie członka zarządu przez walne zgromadzenie) nie wywołują żadnych skutków prawnych.
Do wyroku Trybunału Konstytucyjnego odniosło się na portalu X (dawniej Twitter) Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wyrok TK w sprawie jednostek publicznej radiofonii i telewizji nie ma jakiejkolwiek doniosłości prawnej. Wyroki wydane z udziałem tzw. sędziów dublerów nie mają mocy powszechnie obowiązującej i nie są ostateczne - czytamy w komentarzu MKiDN.
Wyrok wydał Trybunał Konstytucyjny w składzie Julia Przyłębska (przewodnicząca), Krystyna Pawłowicz (sprawozdawca), Stanisław Piotrowicz, Bogdan Święczkowski oraz Jarosław Wyrembak, jeden z sędziów dublerów. O wyłączenie tego ostatniego wnioski złożyli Kancelaria Sejmu i prokurator generalny, ale we wtorek Trybunał Konstytucyjny zdecydował o ich oddaleniu.
Źródło: Halina Molka