Musk testuje chipy, które mogą być wszczepiane do ludzkeigo mózgu
Miliarder Elton Musk testuje chipy, które mogą być wszczepiane do ludzkiego mózgu i mogą być sterowane komputerem. Ma to pomóc w leczeniu schorzeń neurologicznych.
Elon Musk prowadzi badania, których celem jest połączenie ludzkiego mózgu z komputerem, co miałoby pomóc w walce ze złożonymi schorzeniami neurologicznymi. Miliarder twierdzi, że jego firma Neuralink ma już za sobą pewne doświadczenia w tej dziedzinie, a mianowicie taki bezprzewodowy chip już człowiekowi wszczepiła. Wyniki tego badania są obiecujące, wykryły bowiem skoki neuronów i impulsy nerwowe, a pacjent po zabiegu dobrze się regenerował.
Firma Muska otrzymała pozwolenie na przetestowanie chipa na ludziach przez Agencji ds. Żywnosci i Leków (FDA) w maju ubiegłego roku. Dało to zielone światło do zapoczątkowało sześcioletnie badania, podczas których robot bedzie używany do chirurgicznego umieszczania 64 elastycznych nici, cieńszych niż ludzki włos, na części mózgu, która kontroluje „zamiar poruszania”.
Firma twierdzi, że działanie jej eksperymentalnego implantu zasilane jest baterią, którą można naładować bezprzewodowo. Chip może rejestrować i przesyłać sygnały mózgowe również bezprzewodowo do aplikacji, która dekoduje sposób, w jaki dana osoba zamierza się poruszać.
Z informacji opublikowanej platformie X (wcześniej Twitter), Musk powiedział, że pierwszy produkt Neuralink będzie się nazywał Telepatią. Pierwszymi użytkownikami Telepatii będą ci, którzy stracili możliwość poruszania własnymi kończynami.
Odnosząc się do zmarłego brytyjskiego naukowca, który miał chorobę neuronu ruchowego, Musk dodał: „Wyobraź sobie, że Stephen Hawking mógłby komunikować się szybciej niż szybki typista lub aukcjoner. Taki jest cel”.
Osobiste zaangażowanie Muska z pewnością podnosi atrakcyjność profilu Neuralinka. Jego firma musi jednak zmierzyc sie z konurentami w branży. Niektórzy z nich mają podobne osiągnięcia, i to już sprzed dwóch dekad. Blackrock Neurotech z siedzibą w Utah wszczepił swój pierwszy z wielu interfejsów mózg-komputer w 2004 roku.
Precision Neuroscience, utworzona przez współzałożyciela Neuralink, ma również na celu pomoc osobom z paraliżem. A jego implant przypomina bardzo cienki kawałek taśmy, którą umieszcza się na powierzchni mózgu, co jest znacznie prostszą operacją.
Istniejące urządzenia również wygenerowały pozytywne wyniki. W dwóch oddzielnych niedawnych amerykańskich badaniach naukowych implanty były używane do monitorowania aktywności mózgu, gdy osoba próbowała mówić, co można następnie rozszyfrować, aby pomóc jej w komunikacji.
Źródło: BBC