Komisja Europejska wszczęła dwie procedury naruszeniowe przeciwko Polsce

0
0
8
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Internet

Według Komisji Europejskiej  nasz kraj  nie wdrożył w pełni  do swojego porządku prawnego unijnych dyrektyw - w sprawie emisji przemysłowych oraz w sprawie postępowania z odpadami. Polska  nie wypełniła tym swoich zobowiązań wynikających z prawa unijnego, wobec czego Komisja Europejska  wszczęła wobec Polski    dwa postępowania  dyscyplinujące.

Komisja Europejska  podejmuje kroki prawne przeciwko państwom członkowskim, które nie wypełniły swoich zobowiązań wynikających z prawa unijnego. Decyzje te dotyczą różnych sektorów i dziedzin polityki UE, a ich celem jest zapewnienie właściwego stosowania prawa unijnego dla dobra obywateli i przedsiębiorstw. 

Uchybienie w sprawie odpadów 

Jedno z z wszczętych przeciwko Polsce postępowań dotyczy prawidłowej transpozycji dyrektywy ramowej 2008/98/WE w sprawie odpadów zmienionej dyrektywą (UE) 2018/851). To ta zmieniona dyrektywa ustanawia prawnie wiążące cele w zakresie recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych. Wymaga ona również od państw członkowskich usprawnienia systemów gospodarowania odpadami i poprawy efektywności wykorzystania zasobów. 

W komunikacie,  zamieszczonym  na stronie KE m.in. czytamy, że : 

,,Termin transpozycji przez państwa członkowskie zmienionej dyrektywy do prawodawstwa krajowego upłynął 5 lipca 2020 r.''. 

Podobne postępowania, jak wynika z komunikatu,   Komisja wszczęła  już  przeciwko siedmiu innym państwom członkowskim (Bułgarii, Czechom, Estonii, Cyprowi, Niderlandom, Austrii i Rumunii). Teraz wszczęła takie postępowanie wobec Polski i Portugalii, które nie dokonały prawidłowej transpozycji kilku przepisów zmienionej dyrektywy. 

,,Polska nie dokonała prawidłowej transpozycji przepisów dotyczących systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta, środków mających na celu zapewnienie ponownego użycia lub recyklingu odpadów oraz zapobiegania marnotrawieniu żywności, zasad monitorowania oraz selektywnej zbiórki odpadów i programów zapobiegania powstawaniu odpadów.'' - czytamy w komunikacie. 

Uchybienie w sprawie emisji przemysłowych 

Drugie postępowanie wszczęte przez KE wobec Polski  odnosi się do uchybienia dotyczącego  pełnej transpozycji przepisów UE dotyczących emisji przemysłowych określonych dyrektywą 2010/75/UE. Działalność przemysłowa wywiera znaczny wpływ na środowisko i zdrowie. Dyrektywą w sprawie emisji przemysłowych ustanowiono przepisy mające na celu zapobieganie szkodliwym emisjom przemysłowym do powietrza, wody i gleby oraz ich ograniczanie, a także zapobieganie wytwarzaniu odpadów. 

,,Do polskiego prawodawstwa nie transponowano prawidłowo kilku przepisów dyrektywy, w tym niektórych kluczowych definicji, przepisów dotyczących warunków wydawania pozwoleń zintegrowanych i pozwoleń na spalarnie i współspalarnie odpadów, przepisów dotyczących dopuszczalnych wartości emisji oraz norm jakości środowiska. Nie dokonano ponadto prawidłowej transpozycji przepisów dotyczących informacji publicznej i dostępu do wymiaru sprawiedliwości, co utrudnia udział społeczeństwa w procesie decyzyjnym w odniesieniu do emisji przemysłowych. Wiele wymogów technicznych zawartych w załącznikach do dyrektywy również nie zostało prawidłowo transponowanych.'' - głosi w komunikat KE. 

W obu przypadkach  Komisja  wezwała Polskę  do usunięcia uchybienia. Na usunięcie niedociągnięć i udzielenie odpowiedzi w obu sprawach  nasz kraj ma dwa miesiące.  W przypadku braku zadowalających odpowiedzi Komisja może podjąć decyzję o wystosowaniu uzasadnionych opinii.   

Halina Molka 

Źródło: Komisja Europejska

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną