Arabia Saudyjska ostrzega Izrael przed "bardzo poważnymi konsekwencjami" szturmu na Rafah

0
0
0
Rafah
Rafah / Pixabay

Katar potępił w niedzielę "w najostrzejszych słowach" izraelskie plany ofensywy lądowej w mieście Rafah, wzywając Radę Bezpieczeństwa ONZ do "powstrzymania" Izraela przed popełnieniem tego, co określił jako "ludobójstwo".

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kataru w oświadczeniu na swojej stronie internetowej ostrzegło przed "katastrofą humanitarną w mieście, które stało się ostatnim schronieniem dla setek tysięcy przesiedleńców w oblężonym Strefie Gazy".

Kraj Zatoki Perskiej wezwał Radę Bezpieczeństwa do "podjęcia pilnych działań w celu powstrzymania izraelskich sił okupacyjnych przed inwazją na Rafah i popełnieniem ludobójstwa oraz do zapewnienia pełnej ochrony ludności cywilnej zgodnie z prawem międzynarodowym i międzynarodowym prawem humanitarnym", czytamy w oświadczeniu.

Ministerstwo stwierdziło, że "potwierdza kategoryczne odrzucenie przez Katar prób przymusowego wysiedlenia ludności palestyńskiej ze Strefy Gazy".

Katar był kluczowym graczem w rozmowach między Izraelem a Hamasem, pośrednicząc w potencjalnym porozumieniu rozejmowym między obiema stronami, obejmującym uwolnienie zakładników.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu polecił wojsku zaplanować ewakuację ponad miliona osób mieszkających w Rafah, podało jego biuro w piątkowym oświadczeniu, przed spodziewanym atakiem naziemnym na południowe miasto Strefy Gazy.

Źródło: CNN

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną