Impeachment sekretarza bezpieczeństwa wewnętrznego USA

0
0
0
Biały Dom
Biały Dom / Pixabay

Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zagłosowała za oskarżeniem sekretarza bezpieczeństwa wewnętrznego Alejandro Mayorkasa. Może on być pierwszym członkiem gabinetu, który stanął w obliczu impeachmentu od prawie 150 lat.

Ostatnim sekretarzem gabinetu, który w wyniku impeachmentu stracił stanowisko był sekretarz wojny William Belknap w 1876 roku, chociaż zrezygnował tuż przed głosowaniem w tej sprawie.

Impeachment to proces nakreślony w konstytucji USA, który jest pierwszym krokiem do usunięcia urzędnika federalnego za poważne  przestępstwa lub wykroczenia.

Za zastosowaniem właśnie tego tego środka wobec Alejandro Mayorkasa głosowało 214  członków Izby, zdominowanej przez Republikanów. Jednak kwestia ta trafi teraz do Senatu,  który jest kontrolowany przez Demokratów. Jest więc duże  prawdopodobieństwo, że sprawa  impeachmentu nie uzyska wymaganego poparcia.

Poza tym podjęcie takiej decyzji w Izbie jest znacznie łatwiejsze, wymaga bowiem zwykłej większości głosów, natomiast skuteczne  przeprowadzenie takiego procesu w  Senacie wymaga  większości dwóch trzecich.

 

Nie wywiązuje się z przysięgi

 

Przeciwnicy Alejandro Mayorkasa. oskarżyli go o to, że nie wywiązuje się z przysięgi, aby „dobrze i wiernie wypełniać obowiązki” swojego urzędu, nie robiąc wystarczająco dużo, aby zabezpieczyć granicę państwa.

W trakcie dwóch przesłuchań w styczniu Republikanie oskarżyli Mayorkasa o nieegzekwowanie polityki imigracyjnej i kłamstwo na temat bezpieczeństwa granicy.

Wielu Republikanów obwinia Mayorkasa za bezprecedensowy napływ migrantów na granicy amerykańsko-meksykańskiej.

Od 2021 roku do USA  przybyło nielegalnie ponad 6,3 miliona migrantów. To sprawia, że imigracja jest kwestią dzielącą i politycznie kontrowersyjną, a w związku z tym często wykorzystywaną przez siły polityczne, zwłaszcza teraz  przed listopadowymi wyborami.

Pomimo że styczniowy sondaż przeprowadzony przez CBS wykazał, że prawie połowa Amerykanów postrzega sytuację na granicy jako kryzys, a 63% chce "twardej" polityki na granicy,  prezydent Joe Biden, który wypowiedział się w tej sprawie we wtorek, nazwał głosowanie "rażącym aktem niekonstytucyjnej partyzancki" i "politycznym wyczynem".

Natomiast amerykańska agencja celna i ochrony granic poinformowała we wtorek, że liczba przekraczających granicę Stanów Zjednoczonych  spadła o 50% w styczniu, przypisując dramatyczny spadek „trendom sezonowym, a także wzmocnionym wysiłkom egzekucyjnym”.

 

 

 

Źródło: BBC

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną