Kłopoty partii wiceministra rolnictwa

0
0
14
Kolodziejczak
Kolodziejczak / https://commons.m.wikimedia.org/wiki/File:Micha%C5%82_Ko%C5%82odziejczak_2023_(cropped).jpg

Państwowa Komisja Wyborcza uznała, że partia Michała Kołodziejczaka w sposób nielegalny pozyskiwała środki na swoją działalność i z tego powodu odrzuciła sprawozdanie tej partii.

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie za 2022 rok jednej z partii założonej przez Michała Kołodziejczaka,  obecnie wiceministra w resorcie rolnictwa - Polski Praworządnej. Uznała bowiem, że partia ta mogła pozyskiwać nielegalne środki finansowe. Przed podjęciem takiej decyzji  PKW przesłała pytania do partii, ale nie udzielono jej żadnej odpowiedzi. 

PKW chciała się dowiedzieć  m.in. na jakiej zasadzie partia korzystała z lokalu w Sieradzu i czy ponosiła koszty ewentualnych spotkań czy druku materiałów. 

Pismo wysłane na adres partii nie zostało jednak podjęte.  PKW nie doczekała się też odpowiedzi na e-maila, choć w rozmowie telefonicznej prawnik partii miał potwierdzić otrzymanie oraz zapoznanie się z przesłanymi drogą e-mailową pytaniami. 

„Uzasadnia to (...) przyjęcie domniemania, że w okresie sprawozdawczym partia pozyskiwała cały swój majątek z niedozwolonych źródeł” - wynika z przyjętej w poniedziałek uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie Polski Praworządnej. 

Diabeł tkwi w szczegółach 

PKW odrzuciła sprawozdanie partii Kołodziejczaka z kilku powodów.  Jednym z nich były wątpliwości, czy Polska Praworządna pokazała całą historię swojego rachunku bankowego. 

Przedstawiła PKW wyciąg za okres od 6 do 31 grudnia 2022 roku, podczas gdy została zarejestrowana już w marcu. Do sprawozdania nie dołączono też wszystkich wymaganych dokumentów. 

Było to podstawą do podejrzeń, że partia pozyskiwała środki finansowe i majątek z niedozwolonych źródeł, np. z zagranicy, oraz gromadziła je poza rachunkiem bankowym, co też jest nielegalne. PKW zauważyła też, że partia nie publikowała w internecie obowiązkowych rejestrów umów i wpłat. 

Historia zna takie przypadki 

Nie jest to pierwszy przypadek kiedy PKW odrzuca sprawozdanie jakiejś partii, bo takie przypadki w przeszłości zdarzały się dość często. Powodem do tego były różne drobne naruszenia obowiązujących w tej kwestii zasad. Jednak znowelizowane przez rokiem przez Sejm przepisy wprowadziły marginesy dopuszczalnych błędów w finansach. 

Odrzucenie sprawozdania może rodzić dla partii bardzo poważne skutki prawne i finansowe, jednak w przypadku partii nieotrzymujących subwencji, a taka jest Polska Praworządna skutki te mogą nie być zbyt dotkliwe. 

Cztery partie Kołodziejczaka 

Polska Praworządna to tylko jedna z partii Kołodziejczaka. Jego środowisko założyło jeszcze trzy inne partie: Ruch Społeczny Agrounia TAK, Stabilną Polskę i Społeczny Interes. Nie wiadomo jaki był cel rejestracji tylu partii, bowiem żadna z nich nie startowała w  wyborach, a Kołodziejczak z grupką działaczy wylądował na listach Koalicji Obywatelskiej. 

Polska Praworządna jest  najstarszą  z partii  wiceministra rolnictwa  Początkowo partia nazywała się Agrounia, ale w czerwcu ubiegłego roku jej nazwę zmieniono. Zmienił się też jej prezes. Michała Kołodziejczaka na tym stanowisku zastąpił jego kuzyn Piotr Kołodziejczak. 

Źródło: PAP, Rzeczpospolita, media

Źródło: Halina Molka

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną