Łukaszenka już zdecydował. Oto, co postanowił

0
0
11
Łukaszenka
Łukaszenka / Łukaszenka / Wikimedia Commons / Serge Serebro

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka wypowiedział się ostatnio na temat wyborów prezydenckich, które mają mieć miejsce w 2025 roku. 69-letni polityk rządzi już Białorusią od 1994 roku. Jak poinformowała w niedzielę państwowa agencja informacyjna BeITA prezydent zdecydował się kandydować w kolejnych wyborach. Oto, co dokładnie powiedział.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka wypowiedział się ostatnio na temat zbliżających się wyborów prezydenckich w 2025 roku. 

„Powiedz im (opozycji na wygnaniu), że będę kandydował. Żaden odpowiedzialny prezydent nie porzuciłby swojego narodu, który poszedł za nim do bitwy” 

-powiedział w rozmowie z mediami prezydent Białorusi, Aleksander Łukaszenka. 

Ostatnie wybory, w których wygrał Łukaszenka zostały zakwestionowane przez opozycję, a w całym kraju wybuchły liczne protesty. Wybory uznano za zmanipulowane, a urzędnicy nie zaprosili obserwatorów wyborów z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Od 1995 roku ani jedne wybory na Białorusi nie zostały uznane przez OBWE za wolne i uczciwe. Zdaniem obserwatorów Łukaszenka chce za pomocą głosowania przede wszystkim pokazać, że ma pełną kontrolę nad wszystkim. 

Liderka białoruskiej opozycji Swietłana Cichanouska, która uciekła za granicę, podkreśliła w niedawno ,że wybory nie mają nic wspólnego z demokracją. „To farsa, to przedstawienie, to cyrk, ale to nie jest wybór” - mówiła ostatnio polityk. 

Podczas późniejszych brutalnych represji aresztowano ponad 35 000 osób, tysiące pobito w areszcie policyjnym, a setki niezależnych mediów zamknięto. Działacze zajmujący się prawami człowieka uważają, że w więzieniach przebywa ponad 1400 więźniów politycznych. 

Działania Aleksandra Łukaszenki wspierane są jednak Rosję, a sam Łukaszenka jest całkowicie zależny od prezydenta Rosji Władimira Putina. 

 

Źródło: Redakcja

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną