Zełenski podał straty Ukrainy. Znacznie zaniżone?

0
0
5
Wołodymyr Zełenski
Wołodymyr Zełenski / Wikimedia

Około 31 000 ukraińskich żołnierzy zostało zabitych w wyniku rosyjskiej wojny, powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski na forum "Ukraina. Rok 2024" w Kijowie 25 lutego.

"Każda osoba to dla nas bardzo duża strata. W tej wojnie zginęło 31 000 ukraińskich żołnierzy" - powiedział prezydent. "To dla nas bardzo bolesne".

Ogłoszenie to jest pierwszym publicznym podaniem przez Zełenskiego liczby ofiar śmiertelnych wśród ukraińskich żołnierzy od początku inwazji na pełną skalę. Ukraiński rząd ściśle trzymał w tajemnicy liczbę ofiar podczas wojny.

Zełenski nie wyjaśnił, czy liczba ta obejmuje całe 10 lat rosyjskiej agresji na Ukrainę, czy tylko ostatnie dwa lata inwazji na pełną skalę. Podana liczba to ci, którzy zostali oficjalnie uznani za zabitych podczas wojny. Rzeczywista liczba jest prawdopodobnie wyższa.

Powiedział również, że w wojnie zginęło 180 000 rosyjskich żołnierzy, a wraz z rannymi Rosja poniosła 500 000 ofiar.

"Nie powiem, ilu jest rannych (Ukraińców), ponieważ Rosja będzie wiedziała, ilu ludzi opuściło pole bitwy".

Niezależne rosyjskie media Meduza i Mediazona poinformowały we wspólnym badaniu z 24 lutego, że w rosyjskiej wojnie zginęło 83 000 rosyjskich żołnierzy.

Dziesiątki tysięcy cywilów zginęło w rosyjskiej wojnie na okupowanych terytoriach, powiedział Zelensky, dodając, że dokładna liczba nie jest znana i będzie można ją ustalić dopiero po wyzwoleniu terytoriów.

Co najmniej 10 582 cywilów zostało zabitych, a prawie 20 000 zostało rannych od początku pełnej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r., poinformowała 24 lutego Misja ONZ Monitorująca Prawa Człowieka na Ukrainie (HRMMU).

Źródło: IndependentKijow

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną