Węgierski parlament podjął decyzję w sprawie członkostwa Szwecji w NATO

0
0
1
Parlament od strony Dunaju
Parlament od strony Dunaju / Autorstwa Andrew Shiva / Wikipedia, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42506947

Szwecja usunęła ostatnią przeszkodę na drodze do przystąpienia do NATO po tym, jak węgierski parlament zagłosował za ratyfikacją oferty.

Naród nordycki złożył wniosek o przystąpienie do sojuszu obronnego po pełnej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku.

Każdy członek musi zatwierdzić nowego członka, a Węgry zwlekały, oskarżając Szwecję o wrogość wobec nich.

Ale w zeszłym tygodniu premier Węgier Viktor Orban powiedział, że oba kraje są teraz "gotowe umrzeć za siebie nawzajem".

Oczekuje się, że wszyscy członkowie NATO pomogą sojusznikowi, który zostanie zaatakowany.

Szwedzki premier Ulf Kristersson powiedział, że to "historyczny dzień" i "duży krok" dla Szwecji, która porzuciła 200 lat neutralności.

"Szwecja jest wyjątkowym krajem, ale dołączamy do NATO, aby jeszcze lepiej bronić wszystkiego, czym jesteśmy i w co wierzymy" - powiedział.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że decyzja Węgier uczyni sojusz "silniejszym i bezpieczniejszym".

Zgoda parlamentu musi teraz zostać podpisana przez prezydenta, po czym do Szwecji zostanie wysłane formalne zaproszenie do przystąpienia do 31-osobowej grupy.

Szwecja jest jednym z krajów UE, które oskarżyły Węgry o odejście od demokratycznych zasad UE.

Z kolei rzecznik Orbana Zoltan Kovacs oskarżył szwedzkich urzędników o zasiadanie na "rozpadającym się tronie moralnej wyższości".

Jednak w zeszłym tygodniu Orban gościł swojego szwedzkiego odpowiednika Ulfa Kristerssona i ogłosił swoje poparcie dla członkostwa Szwecji.

Poniedziałkowe głosowanie węgierskich posłów było niemal jednomyślne - 188 do 6.

W swoim przemówieniu Orban ostro skrytykował nienazwanych sojuszników NATO za wywieranie presji na jego rząd, aby zakończył 21-miesięczne opóźnienie.

"Węgry są suwerennym krajem i nie tolerują dyktowania im przez innych treści lub terminów podejmowania decyzji" - powiedział.

Źródło: BBC

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną